A kutatások kimutatták, hogy Európa ókori lakosai szabványos súlyegységekkel együtt egyfajta mérlegeket használtak számos tárgy tömegének megállapítására, pont úgy, mint a modern üzletekben. Korábbi tanulmányok szerint a gyakorlat elterjedt az aranyra vonatkozóan a bronzkori Nagy-Britanniában is, ami felveti annak lehetőségét, hogy a nemesfémet pénzként használták ebben az időben.
Dr. Raphael Hermann, a göttingeni Georg-August-Universität kutatójának új elemzése azonban azt mutatja, hogy ez nem így volt.
Most már tudjuk, hogy a súlymérés, mint a dolgok számszerűsítésének módszere létezett a bronzkori Nagy-Britanniában, hiszen azt az Angliában a Potterne és Cliff End Farmon talált mérlegsúlyok és mérleggerendák bizonyítják
– mondta Dr. Hermann a HeritageDaily online tudományos portálnak. – Ám felmerül a kérdés, hogy ezek aranytárgyak egészben, súly szerint lehettek-e szabályozva?
Ennek a lehetőségnek a feltárására a szakember az úgynevezett koszinusz-kvantogram elemzést (CQA) használt, hogy megvizsgálja több mint 800 bronzkori aranytárgy súlyát.
Az Antiquity tudományos folyóiratban közzé tett tanulmány szerint a CQA egy értékcsoportot vizsgál (például egy rakomány aranytárgyainak tömegértékeit), és közös többszöröseket (úgynevezett kvantumokat) azonosít. Ahogy a kutatók fogalmanznak,
„minél több elem osztozik egy kvantumon, annál nagyobb az esély arra, hogy ez egy tényleges mérési egységet tükröz".
Ám a most végzett elemzés végül nem talált tömegszabályozásra utaló jeleket a több száz vizsgált aranytárgy kapcsán.
Az arany kétségtelen vonzereje, valamint a súlymérés és a felmérések ellenére a későbbi bronzkori Nagy-Britanniában a legértékesebb fémekből készült tárgyakat láthatóan általában nem osztályozták a súlyuk alapján
– mutatott rá az új tanulmányban Dr. Hermann.
Amellett, hogy a tanulmány rávilágít a lehetséges különbségekre a La Manche csatorna mindkét oldalán, ennek a felfedezésnek kulcsfontosságú hatásai lehetnek Nagy-Britannia ősi gazdaságának vizsgálatát nézve. Az új kutatás ugyanis arra utalhat, hogy az aranyat nem pénzformaként használták.
A fémtárgyak tömeges szabályozása lehetővé teszi, hogy valutaként használják őket, mivel ezzel garantált súlyuk és így értékük is lesz.
A legújabb kutatások szerint a fémdarabok súlyát osztályozták a kontinentális Európában, ami arra utal, hogy pénzként használták őket. Ez azonban nem történt meg Nagy-Britanniában.