A Brain tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a nőknek összességében alacsonyabb a fájdalomküszöbük, mint a férfiaknak. A tudósok azonban kiemelik, hogy az ilyen kutatások mindig problematikusak, mert a fájdalom akár szubjektív is lehet. Most, a kanadai kutatók új kutatásának köszönhetően közelebb kerültünk a biológiai különbségek megértéséhez, amelyek nemi alapú különbségekhez vezetnek a fájdalomérzet terén.
Ennek eredményei szerint a gerincvelő hidegfolyamatának idegsejtjei másképp jelzik a fájdalmat a nőknél, mint a férfiaknál.
A felfedezésnek a jelentőségét szakemberek szerint nem lehet alábecsülni. Világszerte az emberek mintegy 20 százaléka tapasztal krónikus fájdalmat, és túlnyomó többségük nő. A piacon kapható legtöbb fájdalomcsillapító viszont nemtől függetlenül kínálja mindenkinek ugyanazt a gyógyszert.
Korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy a nők erősebben reagálnak a fájdalmas ingerekre.
És bár nem világos, hogy ez miért van így, de bizonyított, hogy a női test idegsűrűsége nagyobb, illetve a női hormonok ingadozása is felerősítheti a szervezet fájdalomérzékelését. Dr. Annemarie Dedek és munkatársai most azonban egyedülálló utat jártak be: patkányok és emberek női és hím gerincvelői szöveteinek idegreceptorait tanulmányozták, amit elhunyt betegek családtagjai adományozták kutatási célokra.
A gerincvelő ugyanis egyfajta közvetítő a fájdalom sorában, ami aktiválja a többi ideget, amelyek jeleket küldenek az agynak.
A kutatók a gerincvelő szövetét elemezték a laboratóriumban, amikor észrevették, hogy a BDNF nevű agyi eredetű növekedési faktor kritikus szerepet játszik a gerincvelő-fájdalom jelzéseinek felerősítésében férfiaknál és hím patkányokban; a nőket és nőstény patkányokat azonban nem érintette.
Az új fájdalomcsillapítók kifejlesztéséhez részletesen meg kell érteni a fájdalom biológiai szintű feldolgozását
– mondta Dr. Dedek, a Carleton Egyetem munkatársa a ZME Science online tudományos portálnak. – Ez az új felfedezés megalapozza a krónikus fájdalomtól szenvedőket segítő, új kezelések kifejlesztését.
Ez az első alkalom, hogy a tudósok nemi alapú különbségeket találtak az emberi gerincvelő fájdalomjelzésében, de további kutatásokra lesz szükség annak jobb megértéséhez, hogy ezek a biológiai különbségek miként vezetik a férfiakat és a nőket ennyire eltérő módon a fájdalom kezeléséhez.