A San Diego partvidékén partra soródott tetemről a Scripps Oceanográfiai Intézet (San Diego, Kalifornia) szakértői megállapították, hogy egy rendkívül ritka, a mélytengeri horgászhalfélék családjába (Himantolophidae) és a Himantolophus nemzetségbe tartozó úgynevezett csendes-óceáni futballhalról van szó. A tudomány jelenlegi ismeretei szerint ehhez a nemzetséghez mindössze egyetlen faj tartozik, ami olyan ritka, hogy az elmúlt száz évben mindössze csak 31 példányát sikerült azonosítani.
A lelet azért is számít rendkívülinek, mivel a múlt év elejétől ez már a harmadik partra sodródott csendes-óceáni futballhal tetem. Annak ellenére, hogy az életmódjuk miatt csak rendkívül ritkán láthatóak, maguk a horgászhalfélék a legismertebb mélytengeri lények közé tartoznak. A lentebb beágyazott rendkívüli felvételen élőben is láthatjuk a mélytenger e szokatlan kreatúráját.
Ben Frable ichtiológus, a Scripps Oceanográfiai Intézet halgyűjtemény-vezetője szerint
a horgászhalak életmódjáról csak nagyon kevés ismerettel rendelkezünk.
A szakértő ugyanakkor elmondta, az, hogy alig egy éven belül három példány is partra sodródott, még egyáltalán nem azt jelenti, hogy valamilyen súlyos katasztrófa történhetett a mélyben, erre ugyanis nincsen semmilyen bizonyíték.
A bizarr formájú csendes-óceáni futballhal sokak számára a Pixar „Némó nyomában" című nagy sikerű animációs filmjéből lehet ismerős. A csendes-óceáni futballhal egyike a világtengerből ismert több mint 100 horgászhalfajnak. A horgászhalak a szürkületi és az abisszális zóna határán, jellemzően ezer méter körüli vízmélységben élnek.
A gyanútlan zsákmányt a fejükről lelógó „lámpa" rikító biolumineszcens fényével csalogatják a hatalmas szájukhoz. A tengerbiológusok szerint a horgászhalak éles fogaik nem a zsákmány felaprításra, hanem más kisebb halak, lábasfejűek és rákfélék csapdába ejétésre szolgálnak. A horgászhalak kozmopoliták, mind a három nagy óceáni medencében előfordulnak a szürkületi és a fénynélküli zónában.
A leírt példányok kizárólag nőstény egyedek, mivel a hímek olyan szexuális parazitákká fejlődnek, amelyek teljesen összeolvadnak a párjukkal, miközben a nemi szervük kivételével az összes többi belső szervüket – beleértve a szemüket is - elveszítik.
"Sok mindent nem tudunk erről a fajról " - mondja William Ludt, a Los Angeles-i Természettudományi Múzeum munkatársa. Ezért is olyan fontos, hogy aki esetleg egy partra sodródott állat tetmére bukkan a tengerparton, értesítse az illetékeseket, akik azt a megfelelő kezekbe tudják juttatni. Mindegyik ilyen leletben megvan az a lehetőség, hogy megoldást nyújtson egy olyan rejtvényhez, amit a tudósok igyekeznek megfejteni. Mindegyik, ami előkerül, valódi információs kincs a tudomány számára – mondta Ludt.