A nemzetközi kutatócsoportban a Kolozsvári Nemzeti Múzeummal, a Gyulafehérvári Nemzeti Múzeummal, a Román Tudományos Akadémia bukaresti és kolozsvári régészeti intézetével működik együtt a MNM Régészeti Tára és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Régészettudományi Intézete. Tavasszal csoportunk terepbejárást végez, amelynek célja, hogy a felszínen, a szántott földfelszínen található leletanyagot összegyűjtve megismerjük a Maros mentének régészeti korszakait.
A március óta zajló terepbejáráson már több ezer edénytöredéket gyűjtöttünk a neolitikum, bronzkor, vaskor, római kor, népvándorláskor és a középkor időszakából.
A kutatási programunk fő érdeklődési területe az avar időszak, a magyar honfoglalás kor és a korai Árpád-kor, és főleg az, hogy a régió gazdag sólelőhelyeit használták-e e korszakokban.
A táplálkozásban és a tartósításban is fontos sót Erdélyből a Maros mentén szállították a Kárpát-medence belseje felé. Mivel a só a régészet eszközeivel direkt módon nem található már meg, és a római kor és az Árpád-kor között nincsenek írott forrásaink sem.
E rendkívül fontos nyersanyag kiaknázására egyedül a településhálózat alapján következtethetünk. Olyan lelőhelycsoportokat keresünk tehát, amelyek a sótömzsök körül koncentrálódnak.
(Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum: https://mnm.hu)