A Metabolic Brain Disease tudományos folyóiratban publikált tanulmány bizonyította, hogy a magas zsír- és cukortartalmú étrend összefüggésben állhat a depresszióval, a szorongással és az Alzheimer-kórral.
Az elhízás és a cukorbetegség károsítja a központi idegrendszert, súlyosbítva a pszichiátriai rendellenességeket és a kognitív hanyatlást
– mondta Larisa Bobrovskaya, a Dél-ausztrál Egyetem idegkutatója és biokémikusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Ezt egerekkel végzett vizsgálatunkban kimutattuk.
A csapat olyan egérmodellekkel dolgozott, amelyek többet árulnak el az Alzheimer-kór, a kettes típusú cukorbetegség és az elhízás metszéspontjáról.
Jól ismert, hogy a krónikus elhízás és a 2-es típusú diabetes gyakran összefüggésbe hozható az Alzheimer-kórral, valamint sok más társbetegséggel, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket és a veseműködési zavarokat
– írja a csapat az új tanulmányában. – Sőt, az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség egyre inkább összefügg a központi idegrendszer működésének károsodásával, súlyosbítva a pszichiátriai és kognitív rendellenességeket, beleértve a hangulati zavarokat, a kognitív hanyatlást és a demenciát.
Hozzátették: egy olyan világban, ahol a „rossz" étkezést már eleve erkölcsi kudarcnak tekintik, ez a fajta megállapítás valószínűleg nem sokat segít, de több eszközt adhat a kezünkbe ahhoz, hogy a tudomány megvizsgálja ezt a zavarba ejtő összefüggést.
Ahhoz, hogy többet megtudjon, a csapat megvizsgálta a humán tau-proteinben (P301L) mutációt mutató felnőtt egereket, amelyeket pR5 egereknek neveznek, valamint a kontrollegereket.
Az emberben a mutációt olyan diszfunkciókkal hozták kapcsolatba, amelyek közvetlenül az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó idegi degenerációt okozzák
– magyarázták a szakemberek. – Ezek hasonlóan az egereknél, így a gének lehetőséget adnak arra, hogy pontosan azonosítsuk azokat a mechanizmusokat, amelyek a demenciát más állapotokkal, például a cukorbetegséggel kapcsolják össze.
A két csoport 30 héten keresztül rendszeres vagy magas zsírtartalmú étrendet kapott. A magas zsírtartalmú étrenddel táplált kontroll állatok elhíztak, és nagyobb volt náluk a szorongásszerű viselkedés kockázata, miközben magasabb tauszintet mutattak az agyban.
A tau azért is fontos, mert ez a fehérje az Alzheimer-kór egyfajta biomarkere.
A tanulmány azoknál az egereknél, amelyekben a pR5 mutációt magas zsírtartalmú táplálékkal táplálták, még nagyobb problémát azonosított: érzékenyebbé váltak az elhízásra, glükóz intoleranciát és inzulinrezisztenciát mutattak, több volt a depresszió és a szorongásszerű viselkedés, miközben az agyukban több tau-fehérje volt kimutatható az Alzheimer-kórt okozó formában.
Eredményeink azt mutatják, hogy a magas zsírtartalmú étrend elősegíti a perifériás inzulinrezisztencia kialakulását, és fokozza a kognitív viselkedés változásait
– mutattak rá a kutatók. – A magas zsírtartalmú étrend által kiváltott kóros változások lehetséges következménye végső soron a kognitív hiányosságok súlyosbodása volt ezekben az egerekben.
Hozzátették: ez első hallásra kissé talán aggasztónak tűnhet, de ezeknek a tényezőknek a megértése – különösen új egérmodellek használatával – igen hasznos a tudósok számára, akik új kezeléseket dolgozhatnak ki vagy változtatásokat javasolhatnak.