Abu-szír az ókori Egyiptomban Memphisz egyik nekropolisza volt Per-Uszir néven, amelynek jelentése „Ozirisz háza". A régészeti helyszín összesen 14 királyi piramisból, masztabából (ókori Egyiptom építészetének egyik sírtípusa, jelentése pad) és sírból áll, amelyek az 5. dinasztia idejéből származnak, tehát a Krisztus előtt 25. század elejétől a Krisztus előtt 24. század közepéig épültek.
Az ásatásokat egy lengyel és olasz régészeti misszió végezte az V. dinasztia 6. uralkodójának, Niuszerré fáraó templomában, aki 24–35 évig uralkodhatott.
A templom előtti rétegekben a csapat bizonyítékokat talált egy vályogtégla épületre és kvarctömbökre, amelyek az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium tisztviselői szerint a négy elveszett naptemplom egyikének maradványai lehetnek.
A feltételezések szerint összesen hat naptemplom épült, de eddig csak kettőt tártak fel.
A naptemplomokat az ókori Egyiptom egyik legjelentősebb istenségének, Rének szentelték, aki a nap, a királyok és az ég istene és akit gyakran sólyomként ábrázolnak. Az ókori egyiptomiak szemében a Nap volt a teremtés szimbóluma, amit Ré isten személyesített meg.
A régészek már több elméletet is megfogalmaznak a naptemplomok rendeltetéséről, mivel úgy tűnik, hogy tervezésüknek több célja lehetett, mint „szimpla" királyi temetkezés. Valószínűleg a királyok kultikus imádatának részeinek számítottak.
Az épület egy mészkősziklába épített bejáraton keresztül közelíthető meg, amely egy kövezett padlójú, hatalmas kvarctömböket tartalmazó területre vezet
– áll az Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium által a felfedezésről kiadott sajtóközleményben, amit a HeritageDaily online tudományos portál idéz.
Az ásatások során kerámiaedényeket, sörös edényeket és vörös peremű edényeket is találtak, amelyeket valószínűleg templomi rituálékhoz és szertartásokhoz használtak.