A kutatók elemzése után kiderült, hogy a 49 centiméter hosszú, 9 centiméter széles és 56,5 gramm tömegű tárgy egy díszes öv, amely a középső és a késő bronzkorból származik. Vékony fémötvözetből készült, amelynek összetétele több mint 84 százalék arany, kevesebb mint 15 százalék ezüst, de nyomokban más elemeket, például rezet is tartalmaz.
A kézművesek öt nagy koncentrikus körből álló sorozattal díszítették a felületet, amelyeket kisebb koncentrikus körök vettek körül és elhelyeztek rajta egy zárt szegélydíszt.
Az viszont további vizsgálatokat igényel, hogy a szakemberek meg tudják állapítani, hogy az övet a helyi kézművesek készítették vagy esetleg a Kárpátok vagy a Balkán kultúra által lakott vidékekről származik.
A régészek úgy látják, hogy a lelet az urnamezős kultúra időszámításunk előtti 1300 és 750 közötti időszakából származhat.
A megállapítás a tárgy díszítésének előzetes vizsgálatán alapul, amely összevethető az urnamezős kultúra korszakából származó őskori kultúrákban található ornamentikával.
Az öv biztosan olyasvalakihez tartozott, aki az elit tagjának számított, mivel ez a fajta tárgy nem számított általánosnak
– mondta Szilézia Jiří Juchelka régész a HeritageDaily online tudományos portálnak. – A tulajdonosának ezért megbecsült személynek kellett lennie.
Az övet most a Bruntáli Múzeumba szállították konzerválásra, ahol bekerül a múzeum gyűjteményébe és hamarosan nyilvánosan is kiállítják.