Több mint két év terepmunka után az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU), a Nyugat-Ausztrál Egyetem és a Canberrai Egyetem kutatócsoportja öt majomkenyérfa mellett összesen tizenkettő faragványt talált.
Sue O'Connor, az ANU Kulturális, Történeti és Nyelvi Iskola professzora szerint a faragott fák közül sok már több száz éves, ezért elég sürgős, hogy jó minőségű felvételeket készítsenek róluk, mielőtt ezek a figyelemre méltó, a világörökség részét képező fák elhalnak.
A legtöbb ausztrál fával ellentétben a majomkenyérfák belső faanyaga puha és rostos, és amikor a fák elpusztulnak, egyszerűen összeomlanak
– mondta O'Connor professzor a HeritageDaily online tudományos portálnak. – Sajnos, évszázadok, ha nem évezredek után ez a hihetetlen műalkotás, amely ugyanolyan jelentős, mint az őslakos ausztrálok által ismert sziklaművészet, most az elveszhet, eltűnhet örökre.
Hozzátette: fontos, hogy a bennszülött ismeretek és történetek ne vesszenek el, és generációkon át megoszthassák egymással.
Versenyfutást folytatunk az idővel, hogy dokumentáljuk ezt a felbecsülhetetlen értékű kulturális örökséget
– mutatott rá. – Gyakran mondják, hogy ezek a fák akár kétezer évig is élnek, de ez a dél-afrikai hatalmas rokonaik életkorán alapul, amelyek más fajok.
A szakemberek épp ezért nem tudják pontosan megállapítani, hány évesek az ausztrál társaik. Úgy vélik,
létfontosságú, hogy megtudják ezeknek a figyelemre méltó ausztrál fáknak a közvetlen életkorát, amelyek segíthetnek elmesélni az első nemzetek ausztráljainak történetét, miközben gazdag kulturális örökség forrásai.
A tudósok több száz olyan majomkenyérfát azonosítottak a Google Earth-ön, amelyekhez nem sikerült még eljutnunk. A következő kutatások során még szeretnék ellenőrizni azokat is, hogy rejtenek-e ezekhez hasonló faragványokat.