Megfejtették az ókori egyiptomi múmiatetoválások egy szent motívumát

múmia, tetoválás
A Deir el-Medina egyik múmiáján talált ősi tetoválások rekonstrukciója infravörös fotózással
Vágólapra másolva!
A Nílus partján fekvő ősi városban feltárt két nő mumifikálódott bőrét tetoválások díszítik. Ezek a bizonyítékok arra utalnak, hogy a hát alsó része már több mint 3000 éve divatos tetoválási hely.
Vágólapra másolva!

A The Journal of Egyptian Archeology tudományos szaklapban publikált tanulmányban a kutatók két női múmiáról számoltak be. Egyiket nagyjából egy évszázaddal ezelőtt ásták ki Deir el-Medina helyéről, de a szakértők csak a közelmúltban vették észre a fekete elszíneződést a bőrén.

Közvetlenül a tompora fölött egy tartósra rajzolt gyémántsáv található, ami hasonló a sírok mennyezetén látható mintákhoz.

A kutatók által elemzett második női múmiát 2019-ben találták meg, de a hát alsó tetoválása csak infravörös fotózással vált láthatóvá. Az itt rejtőző, szimmetrikus minta kissé eltér a korábban felfedezett tetoválásoktól, amelyen vízminta és egy növénysor látható. A kutatók úgy gondolják, hogy ez talán a Nílus partját ábrázolhatja, ahová a nők jártak, hogy nyugalmat találjanak a terhességük vagy menstruációjuk során.

Az egyik Deir el-Medina egyiptomi múmiáján lévő tetoválás rekonstrukciója: a bőrön még mindig látható vonalak feketével Forrás: A. Austin

A jelenetet egy „szem" figyeli , amely az egyiptomi Hórusz istent ábrázolja, amely a gyógyulást, a jólétet és a védelmet jelképezi.

Nem ezek azonban az egyetlen női múmiák, akiken tetoválást találtak. Az első ilyen múmiát 1891-ben tárták fel Egyiptomban és az azóta eltelt évtizedekben Dier el-Medinában hét másikat is felfedeztek, köztük a korábban említetteket. Néhány múmián nem csak a hát alsó részén, hanem a nyakon és a csípőn is tetoválást találtak.

A 20. században feltárt múmia csípőjén például egy Bész egyiptomi istenre emlékeztető kép látható, aki többek között a terhes nők védelmezője is volt.

Számos tetoválás a csípő és a hát alsó részén található, ami szintén arra utalhat, hogy „funkciójuk" a szaporodáshoz kapcsolódik.

– írták a friss elemzés szerzői, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz. – Talán a hát alsó részének tetoválását először a női fájdalom elleni védekezés módjaként használták.

A Deir el-Medina egyik múmiáján talált ősi tetoválások rekonstrukciója infravörös fotózással Forrás: A.Austin

A szakemberek szerint a Nílus partján fekvő mocsár egyfajta megnyugtató hely lehetett a nők számára, ezért a tudósok szerint esélyes, hogy az ókori Egyiptomban a nők pont azért tetováltatták a hátuk alsó részére ezt a szentélyt, hogy bárhová is menjenek, „magukkal" vigyék nyugtató erejét.

De nem minden Egyiptomban felfedezett, felnőtt női múmiát tetováltak. Néhány jól megőrzött bőr csupasznak tűnik, míg másokat több mint harminc tetoválás borít.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!