Utánajártak a híres Gaia-elméletnek

Gaia
A Gaia-elmélet szerint a Föld összetett rendszer, amelyben az élő és a szervetlen világ egymással összefüggő "élőlényszerű" rendszert alkot
Vágólapra másolva!
Újabb izgalmas dokumentumfilmmel jelentkezik a közismert történész, Bettany Hughes. Ezúttal is modern technológiai eszközöket bevetve, neves kutatók eredményeivel felvértezve indult forgatási útjára a brit ismeretterjesztő tévés, hogy utánajárjon a Gaia-elméletnek: a Föld valóban egy lélegző, gondolkodó organizmus lenne? Filmjét hazánkban a Viasat History csatorna sugározza A Föld bolygó története: Gaia titkai címmel december 16. péntek 21 órától.
Vágólapra másolva!

Az anyatermészet beszél hozzánk

A görögök szerint az első isteni lény, maga az anyaföld, Gaia volt. Ő teremtette az életet és a halált is, a görögök pedig már történelmünk hajnalán felismerték azt, hogy fajunk feldúlja a Földet: a bronzkortól kezdve városokat alapítottunk, ipari mértékben termeltünk és kontinensek közt kereskedtünk luxuscikkekkel. Erre maga Gaia is figyelmeztetett, és a legendák alapján büntetéssel fenyegetett.

A Gaia-elmélet szerint a Föld összetett rendszer, amelyben az élő és a szervetlen világ egymással összefüggő "élőlényszerű" rendszert alkot Forrás: NASA/Chris Hadfield

De vajon tényleg beszélt az emberiséghez? Sokan úgy vélik, hogy a környezetszennyezés az ipari forradalommal kezdődött, ám a tudomány segítségével bebizonyosodott, hogy az ókorban is jóval magasabb volt a szennyeződés mértéke, mint azt gondoltuk.

Az ókori görögök fogalmazták meg először a Gaia-elmélet alapjait Forrás: Goodinson; scientific advisor J. Svolos; via Sneed, Antiquity, 2020

Kutatók a Grönlandon vett többezer éves jégminták nehézfémtartalmát vizsgálták meg, és kimutatták,

hogy az ólom mennyisége Krisztus előtt 1.000-től egészen napjainkig folyamatosan emelkedett.

Főleg békeidőben, új technológiák felfedezésénél vagy bányák nyitásánál. Kiderült, hogy milyen könnyedén be tudjuk szennyezni még Földünk legtávolabbi pontjait is, Gaia pedig a grönlandi jégsapkákon keresztül figyelmeztetett arra, hogy mi történik a Földdel.

A titokzatos Gaia-elmélet

A Gaia-teória szerint Földünk biológiai rendszereivel együtt egyetlen nagy entitásként viselkedve képes fenntartani létezésének feltételeit (azaz önszabályozó rendszer). Ezt az elméletet tesztelve néhány modern kutató érdekes eredményt produkált. A Föld bolygó története: Gaia titkaiban megszólaló klímakutató, Tim Lenton szerint mi is részei vagyunk annak a rendszernek, amelyben a Föld minden élő és élettelen része egymással összefüggésben áll.

Bettany Hughes történész "A Föld bolygó története: Gaia titkai" című dokumentumfilmben a Gaia-elmélet nyomába eredt Forrás: Viasat History

Az elemek körforgásban vannak, a vas és a foszfor például eljut a folyókba, velük együtt a tengerbe, ahol az ott élő planktonokat táplálják.

Ezek a planktonok biztosítják az oxigénellátásunk felét.

Lenton úgy véli, a Gaia-rendszer nincs öntudatánál, de folyamatosan érzékel és tele van visszacsatolási mechanizmusokkal, amelyek az esetleges változásokra reagálnak.

Forrás: Biosphoto/© Biosphoto / Fred Bavendam / Minden Pictures - Droit géré - Oeuvre protégée par copyright - « Model Release » indisponible - Ve/Fred Bavendam

A legújabb kutatások alapján a kommunikáció fő szintje, egyfajta neurális hálózat a föld alatt bújik meg. A földfelszín alatt gombafonalak összetett labirintusa terül el, amely összeköti egymással a növények gyökereit.

Egyetlen lépéshosszunkat felölelő terület alatt több mint 19 ezer kilométernyi gombafonál húzódik,

és ez az egész rendszer, ami információt is szállít, kísértetiesen hasonlít az agy működésére. Ez lenne Gaia gondolkodó, érző szerve? Ennek jár utána Bettany Hughes a Viasat History dokumentumfilmjében.

(Forrás Viasat History)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!