Az Amerikai Egyesült Államokban élő biológusnak Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora adta át a kitüntetést.
"Karikó Katalin felfedezésével emberek millióinak életét menthette meg, és neki köszönhető az is, hogy ma már egy biztonságosabb világban élhetünk, hiszen van fegyverünk a pandémiát okozó Covid-19 vírussal szemben, mely a későbbiekben, akár egy következő pandémiában sokkal gyorsabban bevethető" - emelte ki köszöntőjében Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora,
hozzátéve, hogy Karikó Katalin méltón csatlakozik a Semmelweis Budapest Award eddigi kitüntetettjeihez,
köztük Roska Botond neurobiológushoz és Gloviczki Péter érsebészhez.
Mint mondta, az mRNS-alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztését felfedezéseivel megalapozó kutató eredménye páratlanul rövid idő alatt, páratlanul sokaknak a legtöbbet adta: gyógyírt a bajban, a védekezés képességét, az egészség, az élet védelmét.
Kiemelte azt is, hogy a Karikó Katalin és kollégái által kidolgozott technológiával nemcsak a vírusok ellen, hanem egy sor más betegség - onkológiai vagy szívbetegség - esetében is hatékonyan lehet küzdeni. Ez pedig "eddig beláthatatlan távlatokat nyithat a jövőben a gyógyításban".
Ferdinandy Péter, az egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese méltatásában kitért arra,
hogy Karikó Katalinhoz több mRNS-technológiához kapcsolódó szabadalom is kötődik.
Karikó támogatásával tanítványa, Pardi Norbert évek óta együttműködést tart fenn a Semmelweis Egyetemen Jakus Zoltán kutatócsoportjával.
A közelmúltban egy nyirokérnövekedési faktor kifejezésén keresztül indukáltak szervspecifikus nyirokérnövekedést, és visszafordították a kísérletes nyiroködémát - számolt be a rektorhelyettes.
A számos díjjal elismert Karikó Katalin a díj átvételét követően Egy biológus gondolatai a kutatásról címmel tartott tudományos előadást az mRNS-technológiáról, annak 1961-es felfedezésétől a Covid-vakcina kifejlesztéséig. Az előadás után újságíróknak nyilatkozva a BioNTech alelnöki pozíciójáról való leköszönését azzal indokolta, hogy a cégvezetés mellett nem jutott elég ideje arra, hogy elmerüljön a tudományban.
Elmondta, hogy szeretne lépést tartani a tudománnyal, ehhez azonban több időre van szüksége. Nem szakadt meg teljesen a kapcsolata a céggel, munkacsoportjával még mindig együtt dolgozik. Karikó Katalin újságírói kérdésre válaszolva beszélt arról is,
hogy vizsgálják az mRNS-technológia alkalmazhatóságát a daganatos megbetegedések kezelésére.
A Semmelweis Egyetem nagy presztízsű nemzetközi díját, a Semmelweis Budapest Awardot az egyetem szenátusa 2009-ben alapította. A kitüntetést olyan, természettudományos területen dolgozó, világszerte elismert eredményeket elérő tudósoknak ítélik oda, akiknek munkássága új utat mutat és az emberiség fejlődését szolgálja.
(Forrás: MTI)