Az Antarktiszon honos ritka növények gyorsabban növekednek a klímaváltozás miatt, ami potenciális fordulópontot mutathat a régió változó ökoszisztémáját illetően. A tudósok korábban már megfigyelték a klímaváltozás okozta fokozott növényi terjeszkedést az északi féltekén, de ez az első feljegyzett hasonló változás az déli Antarktiszon.
Nicoletta Cannone az olaszországi Insubria Egyetem botanikusa és környezettudósa valamint kollégái megmérték a Deschampsia antarctica és a Colobanthus quitensis, az Antarktisz e két őshonos virágzó növényének a növekedését a Signy-sziget számos heyszínén, 2009 és 2019 között.
Ezután összehasonlították megfigyeléseiket a korábbi 50 év vizsgálataival és azt találták, hogy nem csak sűrűbb lett a populáció e helyszíneken,
hanem az éghajlat melegedésével évről évre gyorsabban nőttek a növények.
A Deschampsia nemzetségbeli faj annyit nőtt az elmúlt 10 évben, mint tette korábban 50 év alatt 1960-tól 2009-ig, a Colobanthus quitensis pedig ötször annyit nőtt ugyanezen periódus idején.
Úgy véljük, amit most kezdünk látni, komoly változás, vagy egy fordulópont" – nyilatkozta a csapat egyik tagja, Peter Convey a Brit Antarktiszi Kutatás (British Antarctic Survey) nevű szervezet ökológusa.
Matthew Darwey az Egyesült Királyság Oban városában lévő Tengertudományok Skót Társaságának botanikusa egyetért azzal, hogy a növényeknek ez a felgyorsult expanziója most már evidenciának számít a régióban. És azt mondja: „Ez a kutatás adja nekünk az első széleskörű adathalmazt, ami azt mutatja, milyen gyorsan és milyen sűrűn terjedhet az antarktiszi növényközösség"
Bár más faktoroknak is lehet pozitív hatása a növényzet növekedésre, mint például a csökkenő medvefóka populáció, de a melegedő klímával való kapcsolat világos- mondja Cannone.
A hőmérséklet növekedése az invazív fajok kolonizációját valamint az őshonos növények gyorsabb növekedését is lehetővé teheti. Ez egy olyan egy hatás,
amit már megfigyeltek az alpesi régiókban,
és ami destabilizálhatja a helyi ökoszisztémákat illetve biodiverzitást.
„Ha a Signy-szigeten megfigyelteket más antarktiszi helyszínekre extrapoláljuk, hasonló folyamat történhet. Ez pedig azt jelenti, hogy az antarktiszi táj és biodiverzitás gyorsan megváltozhat" – fűzte hozzá a kutató.
(Forrás: New Scientist)