A szokatlan jel – amelyet a világ legnagyobb teleszkópja, az 500 méter átmérőjű kínai Aperture Spherical Telescope (FAST) fogott – az első olyan üzenet lehet, ami egy értelmes, Földön kívüli életformától származik, állítják a kínai szakértők. Némileg árnyalja a helyzetet, hogy a bejelentés nem egy lektorált szaklapban, hanem a South China Morning Post című újságban jelent meg, igaz, ebben támogatólag megszólalnak az amerikai Kaliforniai Egyetem (Berkeley) kutatói is.
A tanulmány szerint a jel egy, a Földünkre kísértetiesen hasonlító bolygó, a 2015-ben felfedezett Kepler-438b felől érkezett. Ez a bolygó 473 fényévre található tőlünk, és egy vörös törpecsillag lakhatósági zónájában kering, vagyis folyékony víz lehet a felszínén.
Azt maga a kutatócsoport is elismeri, nem kizárt, hogy pusztán egy rádióinterferenciáról van szó, nem idegen civilizáció üzenetéről, de egyelőre mindkét lehetőséget vizsgálják.
A jeleket egy célzottan a Földön kívüli civilizációkat kereső projekt keretében észlelték. A program 2020 novemberében indult és 2021 szeptemberében fejeződött be. Az adatok alapján nagyon valószínűtlen, hogy a jelek természetes forrásból származnának, sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy célzottan küldött vagy szivárgó rádiójelekről van szó.
A publikációban a szerzők arról is írtak, hogy a jelet 20 percen át lehetett venni, és a frekvenciasodródás miatt egy forgó égitest felől érkezett, vagyis
nem a FAST teleszkóp közelében lévő forrás zavarta meg a távcső megfigyelését.
Összességében a kutatók egyelőre óvatosságra intenek, és folytatják a jel tanulmányozását.