A NASA újra vissza kíván térni a Holdra és az Egyesült Államok arra törekszik, hogy az első nőt és az első színes bőrű asztronautát a Hold felszínére juttassa. Ezért az sem meglepő, hogy felelevenednek az emlékek, és a kutatók az 1961 és 1972 között zajlott Apollo-, valamint az annak alárendelt Gemini-program küldetéseinek fényképei felé fordulnak.
Andy Saunders fotórestaurátor varázslatos munkájának köszönhetően ugyanis most soha nem látott részletességgel fedezhetjük fel a Holdat.
A szakember a NASA digitális restaurálásának egyik legkiválóbb szakértője, aki egy új könyvben, az Apollo Remastered-ben gyűjtötte össze az archív fotókat.
A fényképek restaurálásához a legmodernebb technikákat alkalmazta,
így nem túlzás azt állítani, hogy a valaha készült legjobb minőségű Apollo-képeket láthatjuk. Ezek segítségével úgy élhetjük át az űr- és a Hold sétákat, mintha mi magunk is ott lennénk.
Andy Saunders újjávarázsolt képei annyira tiszták és valósághűek, hogy a következő legjobb dolog személyesen ott lenni
– tanúsítja Charlie Duke, az Apollo 16 űrhajósa, akit az IFL Science online tudományos portál idéz. – Pontosan tükrözik azt, amire emlékszem az Apollo 16-on a Holdra tett utazásom során; ezek a fotók nagyon precízen visszaadják, milyen is volt valójában a Hold.
És most lássuk akkor az újraalkotott fotókat és Andy Saunders kommentjeit:
„Senki sem érezheti magát kisebbnek, mint amikor az egész világot egy napellenzőben látja."
„Buzz Aldrin sétája."
„Nem csak zászlókat hagytak a Holdon, hanem többek között golflabdákat és családi fényképeket is."
„Ha egymás mellé tesszük, a restaurált részletek elképesztők."
„Hihetetlennek tűnik, hogy alig néhány éven belül láthatjuk, hogy 50 év technológiája mit hozhat ki egy ilyen jelenetből."
Idén decemberben lesz ötven éve, hogy utoljára járt ember a Holdon. A szakemberek azonban úgy vélik, hogy a következő évtizedben már nem csak új, látványos fotókra számíthatunk a Hold felszínéről, hanem az olyan technikai „varázslatokra" is, mint amilyeneket most publikáltak.