Az eredmények egy 100 000 főt vizsgáló kutatáson alapulnak. A résztvevőknek – akik középkorúak, illetve idősebb felnőttek voltak - egy héten át mozgásérzékelőkkel ellátott aktivitásmérő eszközöket kellett viselniük séta közben. Ilyen mozgásérzékelők az okostelefonokban is megtalálhatók.
Modellek és algoritmusok segítségével a kutatók mindössze napi 6 perc gyaloglásból meg tudták állapítani, hogy a vizsgálatot követő öt évben melyik önkéntes fog meghalni (a résztvevők két százaléka hunyt el a vizsgált időszakban).
A becslés pontossága 72 százalékos volt.
Sok betegség, különösen a szív- vagy tüdőbetegségek esetében létezik egy nagyon jellegzetes mintázat, amikor az emberek lelassulnak, kifulladnak, majd rövid időre ismét felgyorsulnak"
– nyilatkozta Bruce Schatz, a University of Illinois Urbana-Champaign kutatója, aki elmondta, mely jellegzetességeit figyelték a sétának.
Bár ez a tanulmány csuklón viselt mozgásérzékelőket használt, az okostelefonok is képesek a gyorsulás és lassulás mérésére rövid séták során, mondja Schatz, aki jelenleg egy nagyobb, okostelefonokon alapuló tanulmányt tervez.
Ha az emberek maguknál hordják a telefonjukat, akkor heti vagy napi előrejelzést lehetne készíteni, és ez olyasmi, amit más módszerrel nem lehet elérni"
– mondja a kutató.
A teljes tanulmány itt érhető el.