Sokan úgy gondolják, hogy a kutyák akkor esznek füvet, ha fáj a gyomruk, mert a fűevés után a házikedvencek gyakran hánynak. Valószínűleg ez nincs így: egy 12, naponta füvet fogyasztó kutyával végzett vizsgálat szerint kevés hányási epizód fordult elő, és azok, amelyek mégis megtörténtek, csak azután következtek be, hogy a kutya már evett valamit. Az is bizonyossá vált, hogy ha egy kutyának enyhe gyomor-bélrendszeri zavara van valami miatt, amit etettek vele, akkor valójában kisebb valószínűséggel eszik füvet, mintha normális táplálékot kapna.
Más elméletek szerint a kutyák azért esznek füvet, mert ez biztosítja számukra a nyersanyagot az étrendjükben.
A fentebb tárgyalt hányáshoz hasonlóan a legtöbb ilyen elméletre kevés vagy semmilyen tudományos bizonyíték nincs. Például a fent említett 12 kutyát vizsgáló tanulmányban mindegyik kutya féregtelenítve volt, és korábban nem volt emésztési problémája. Mind a 12 eb mégis boldogan evett füvet (709 alkalommal).
A fő megállapításunk az volt, hogy amikor a kutya még nem kapta meg a napi táplálékát, akkor nagyobb valószínűséggel evett füvet
– mondta Susan Hazel, az Adelaide-i Egyetem Állat- és Állatorvostudományi Iskola docense a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Röviden, minél éhesebb a kutya, annál nagyobb valószínűséggel eszik füvet.
Hozzátette: a válasz arra, hogy miért eszik a kutya füvet, egyszerűen annyi lehet, hogy mert szereti. A szakemberek szerint az is lehet, hogy unatkozik, és a fű rágása valami elfoglaltságot jelent. Arra is jó esélyt látnak, hogy
a házikedvencünk egyszerűen csak élvezi a fűevést, hiszen a fű letépése a földről kielégítő lehet számukra.
A fű állaga és íze ráadásul valami mást kínál, mint amit általában eszik. Még az is előfordulhat, hogy bizonyos évszakokban jobban kedveli a füvet; talán a friss tavaszi fű a kedvenc csemegéje.