A világ legrégebbi ismert emberi lábnyomának azonosításával kapcsolatban 2023-ban már egészen más a helyzet. Úgy tűnik, hogy az emberek nem keresték eddig eléggé, vagy nem a megfelelő helyeken kutatták őket.
Napjainkban az 50 ezer évnél idősebb hominidák nyomainak eddigi, afrikai felfedezéseinek a száma 14 darab.
Ezeket a szakemberek szerint kényelmesen fel lehet osztani egy kelet-afrikai(öt lelőhely) és egy dél-afrikai csoportra a Fokföld partvidékéről (kilenc lelőhely). A világ más részein – köztük az Egyesült Királyságban és az Arab-félszigeten – további 10 lelőhely található.
Tekintettel arra, hogy a Zöld-foki partvidéken viszonylag kevés hominida csontvázmaradványt találtak, az ősi tájakon mozgó emberi őseink által hátrahagyott nyomok jól kiegészítik és bővítik az afrikai ősi emberfélék megértését
– mondta Charles Helm, a Nelson Mandela Egyetem Afrikai Tengerparti Őstudományi Központjának kutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Az Ichnos nemzetközi folyóiratában nemrégiben megjelent tanulmányban a tudósok hét újonnan datált hominida lábnyom korát közölték, amelyeket az elmúlt öt évben azonosítottak Dél-Afrika déli partvidékén, a Zöld-foki-szigeteken. Ezek a lelőhelyek immár a kilenc lelőhelyből álló „dél-afrikai klaszter" részét képezik. Megállapították, hogy
a lelőhelyek kora változó; a legfrissebb körülbelül 71 ezer éves, a legrégebbi pedig 153 ezer éves lehet:
amivel ez a legrégebbi lábnyom, amelyet eddig fajunknak, a Homo sapiensnek tulajdonítottak.
Az új dátumok alátámasztják a régészeti feljegyzéseket
– mutatott rá Andrew Carr , a Leicesteri Egyetem munkatársa. – A területről és a korszakból származó egyéb bizonyítékokkal együtt – beleértve a kifinomult kőeszközök, a művészet, az ékszerek és a kagylóhalászat fejlődését – megerősítik, hogy a Zöld-foki-sziget déli partvidéke olyan terület volt, ahol a korai anatómiailag modern emberek éltek, fejlődtek és gyarapodtak, mielőtt Afrikából más kontinensekre átterjedtek volna.
A 153 ezer éves lábnyomot a szakemberek a Garden Route Nemzeti Parkban találták, a Fokföld déli partján fekvő Knysna tengerparti várostól nyugatra. Ahogy arra emlékeztettek,
a két korábban datált dél-afrikai lelőhely, Nahoon és Langebaan mintegy 124 ezer éves, illetve 117 ezer éves.
A dél-afrikai Nelson Mandela Egyetemen működő African Centre for Coastal Paleoscience (Afrikai Partiális Paleotudományi Központ) kutatócsoport munkája azonban még nem ért véget. Úgy vélik, hogy további hominidák várnak felfedezésre a déli partvidéken. A kutatást ki szeretnék terjeszteni a régió régebbi lelőhelyeire is, amelyek kora 400 ezer évtől több mint 2 millió évig terjed.