Hazai kutatók tehetik termőfölddé a dubaji sivatagot

homok, sivatag
A homokszemcsék szerepet játszhatnak egy napon egy fogyási kísérletben
Vágólapra másolva!
A Szegedi Tudományegyetem MASOST kutatócsoportja, élén Dr. Sipos Pál professzorral, ipari kutatásai közül jelenleg a legnagyobb erőbedobással egy vörösiszappal kapcsolatos projekten dolgozik, tájékoztatta szerkesztőségünket csütörtökön az egyetem. Ahogy arra rámutattak, az Emirates Global Aluminium dubai céggel közös ipari együttműködés célja, hogy ezt a nehezen kezelhető mellékterméket kémiai átalakításokkal hasznossá tegyék. Kutatásaik eredményeinek köszönhetően a sok kellemetlenséget okozó vörösiszap akár talajjavító anyagként is beforgathatóvá válhat.
Vágólapra másolva!

Megoldást keresnek a vörösiszap problémájára

Ahogy azt az egyetem kiemelte, a vörösiszap a timföldgyártás során nagy mennyiségben képződő melléktermék, a timföld pedig az a vegyület, amiből az alumíniumot állítják elő. A vörösiszap legnagyobb problémája a lúgos kémhatás. A Szegedi Tudományegyetem MASOST (Materials and Solution Structure Research Group) kutatócsoportja egy dubai ipari partnerrel karöltve megoldást keres erre az égető problémára.

A vörösiszap értékes fémionokat is tartalmaz, amelyeket rekultivációs célok elérésére is fel lehet használni.

A projektgazdának, a dubai állami beruházással létrehozott timföldgyárnak környezetterhelési céloknak is meg kell felelnie: 10 éven belül környezetszennyezés szempontjából semlegessé kell válnia. Az egyik feladat, hogy a vörösiszapot fel tudják használni, bármilyen másodlagos nyersanyagként.

Termőfölddé tehetik a dubai sivatagot az SZTE-n folyó kutatások eredményei Forrás: Pinterest

– mondta Dr. Kutus Bence, a projekt egyik vezető posztdoktori kutatója. – Ez körülbelül ugyanennyi, vagyis évi mintegy 2 millió tonna vörösiszap képződésével jár, és a dubai csak egy a világon működő számos timföldgyár közül.

Hozzátette: ha meggondoljuk, hogy a Földön évente körülbelül 160-170 millió tonna timföldet termelnek, bolygónkon az évek során felhalmozódott vörösiszap mennyisége mára több milliárd tonnára becsülhető. Ez szinte elképzelhetetlenül nagy mennyiség, egy körülbelül 1 kilométer élhosszúságú kockát töltene meg. Ma a Földön minden ember körülbelül5-600 kilogramm vörösiszap „boldog tulajdonosa".

A vörösiszap tárolása szükségszerű és bonyolult

Ahogy arra a szakemberek rámutattak, a vörösiszap tárolása szükségszerű és bonyolult. Ennek egy kevésbé korszerű módja a betontárolók közé szorítás. Ez, bár olcsó, de veszélyes tárolási mód: egy ilyen tározó meghibásodása okozta az ajkai vörösiszap ömlést.

– tette hozzá Dr. Szabados Márton, a projekt másik vezető posztdoktora. – Ennek a veszélye az úgynevezett felporzás, a száraz port ugyanis elviszi a szél, és előállhat a savas eső ellentéte, a lúgos por.

Kiemelte: ahhoz, hogy az értékes komponensek elérhetővé váljanak, a masszát előbb meg kell szelídíteni, vagyis a lúgos kémhatást semlegesíteni kell. A megoldás, hogy a vörösiszaphoz megfelelő mennyiségű savat kell adni, hogy a kívánt semleges kémhatást (pH = 7) elérjék.

A Szegedi Tudományegyetem MASOST (Materials and Solution Structure Research Group) kutatócsoportja Forrás: Picasa/Kovács-Jerney Ádám

– magyarázta Dr. Sipos Pál professzor a MASOST kutatócsoport vezetője. – Ezeket a lúgos kémhatásért felelős összetevőket kell valahogyan semlegesíteni.

A szakemberek feladata az, hogy pontosan meg tudjuk mondani ennél az összetett anyagnál: mennyi savat kell egy adott összetételű vörösiszaphoz adni. A mennyiségen kívül azt is meg kell határozni, hogy milyen ütemben kell a savat adagolni. Először is laborkörülmények között tiszta állapotban elkészítették a számukra érdekes összetevőket, vagyis a „gyanúsítottakat".

– sorolta Dr. Sipos Pál professzor. – A semlegesítés kritikus része az időzítés, ha túl gyorsan érjük el a kívánt értéket, akkor az iszap lassan visszacsúszik a lúgos kémhatásba; ezt a „visszapattanási reakciót" régóta ismerik a kutatók, de megnyugtató magyarázatot nem tudtak adni rá, így kivédeni sem tudták.

Úgy vélik, hogy a savval reagáló komponensek közül sikerült megtalálnunk azt az egyet, amelyik ezért a furcsa jelenségért felelős.

Tudják, hogy pontosan mit kell tenni az üzemben elérni kívánt 7-es pH érdekében

Az ipari partner gyárában a timföldből rendkívül nagy tisztaságú alumíniumot gyártanak: a végtermékben 100.000 db atomból 99.999 alumínium, és csupán 1 valami más.

Ehhez igen nehéz és költséges a kívánt minőségű timföldet gyártani, nulla semleges anyag kibocsátással pedig szinte lehetetlen.

Dubaiban a gyártási folyamat végén a fő termék mellett a talaj javítására is alkalmas termék is képződik, ami mindenképpen csúcstechnológiának számít az alumíniumiparban.

Az SZTE kutatólaborja Forrás: Sahin-Tóth István

– zárta gondolatait Dr. Sipos Pál Miklós. – Ha tudjuk, hogy mennyi savval, és milyen sebességgel reagálnak a „gyanúsítottak", akkor meg tudjuk mondani, hogy pontosan mit kell tenni az üzemben elérni kívánt 7-es pH érdekében.

A MASOST kutatócsoport több mint tizenöt éve vesz részt különböző ipari alap- és alkalmazott kutatásokon.

A jelenlegi a vörösiszap projekt 2 éve fut, és a napokban kaptak a részletek kidolgozására további három évre támogatást.

Ahogy azt a Szegedi Tudományegyetem hangsúlyozta, az alumíniumipari együttműködés során a kutatócsoport több tudományos eredményt is szolgáltatott a partner számára, ezen felül számos tudományos publikáció, valamint 2 PhD-értekezés készül a témában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!