A kevesebb hús (és különösen vörös hús) fogyasztása az egyik legfenntarthatóbb dolog, amit tehetünk. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának körülbelül egyharmada ugyanis a mezőgazdaságból származik, és ennek aránytalanul nagy részét a hús teszi ki. Akárhogy is nézzük (az egy grammra jutó fehérje mennyisége, vagy a föld- és vízhasználat szempontjából),
a hús rengeteg erőforrást használ fel és számos negatív külső gazdasági hatást okoz.
Ha ehhez hozzávesszük az etikai aggályokat és a vörös húsokkal kapcsolatos egészségügyi problémákat, akkor nem is meglepő, hogy egyre többen fordulnak a növényi alternatívák felé.
Ám míg egyesek hajthatatlanok abban, hogy kevesebb – vagy semennyi – húst esznek, mások számára a probléma árnyaltabb. Többen választanák a növényi alternatívákat, ha azok hasonlóak lennének (árban, ízben és tápértékben) a húshoz.
Szakemberek szerint a reálisabb húsalternatívák előállítása talán több embert ösztönözne arra, hogy csökkentse a húsfogyasztását.
Ennek megoldására egy Anwesha Sarkar vezette csapat a Leedsi Egyetemen új módszert dolgozott ki a növényi fehérjék húst jobban utánzó módon történő feldolgozására.
Egy mikrozselésnek nevezett eljárást alkalmaznak, amely egy olyan folyamat, amely a polimereket molekuláris kapcsolataik megváltoztatásával géllé alakítja. Ebben az esetben a növényi fehérjéket (amelyek kezdetben szárazak) vízbe helyezik, majd egy meghatározott módon felmelegítik. Ez megváltoztatja a szerkezetet, és egy olyan gélt hoz létre, amely körülveszi és beburkolja a fehérjéket, lényegében vizet zár körülöttük, és lédúsabbá teszi őket.
A száraz növényi fehérjét hidratálttá alakítottuk át, a növényi fehérje segítségével egy pókszerű hálót alakítottunk ki, amely a vizet a növényi fehérje körül tartja
– mondta Sarkar professzor a ZME Science online tudományos portálnak. – Ez adja meg a szükséges hidratáltságot és a lédús érzetet a szájban.
Hozzátette: mindezt vegyi anyagok vagy szerek használata nélkül lehet létrehozni egy olyan technikával, amely széles körben elérhető és jelenleg is használatos az élelmiszeriparban, és ahol a legfontosabb összetevő a víz.
A technológia lehetséges alkalmazásai túlmutatnak a tányéron, hiszen egészségesebb, fenntarthatóbb termékeket ígérnek az élelmiszeriparban.
Ahogy ez a kutatás a laboratóriumból a szupermarketek polcaira jut, hamarosan talán egy olyan fordulópontnál találhatjuk magunkat, ahol a növényi alapú lehetőségek már nem az alternatívát, hanem a normát jelentik.