Egy új tanulmányban az amerikai Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították, hogy a vörösborban található flavonoidok egyike megzavarhatja az alkohol anyagcseréjét, és fejfájáshoz vezethet.
A vörösborban található flavonoid neve
kvercetin (quercetin), ami egészséges antioxidánsnak számít,
és még étrend-kiegészítőként is kapható.
„Amikor kvercetin a véráramba kerül, a szervezetünk átalakítja egy másik formává, úgynevezett kvercetin-glükuroniddá" - mondta Andrew Waterhouse, a tanulmány egyik szerzője, a Kaliforniai Egyetem (Davis) szőlészeti és borászati tanszékének emeritus professzora.
Ebben a formában blokkolja az alkohol anyagcseréjét"
- tette hozzá.
A kutatók egyes flavonoidok hatását vizsgálták egy bizonyos enzimre (az ALDH2-re), és eredményeiket a Scientific Reports című folyóiratban tették közzé a héten.
Azt találták, hogy a kvercetin gátolja leginkább ennek az enzimnek a működését, és ennek következtében felhalmozódik az acetaldehid nevű toxin.
„Az acetaldehid jól ismert toxin, irritáló és gyulladáskeltő anyag" - mondta Apramita Devi, a Kaliforniai Egyetem (Davis) posztdoktori kutatója. „A kutatók tudják, hogy az acetaldehid magas szintje arcpírt, fejfájást és hányingert okozhat" - mondta.
A fejfájás nagyon gyakori tünet és egy 2022-es tanulmány szerint a világ lakosságának közel 16 százalékát érintheti naponta.
A fejfájással leggyakrabban összefüggésbe hozható élelmiszerek közül kiemelkednek az alkoholtartalmú italok. Közismert, hogy az alkohol nagyobb mennyiségben fogyasztva fejfájást válthat ki.
Minden borban jelen vannak flavonoidok, például a kvercetin, de két tanulmány kimutatta, hogy a fehérborok flavonoidtartalma tízszer kevesebb, mint a vörösboroké
- közölték a Kaliforniai Egyetem kutatói. De a vörösborok flavonoidtartalma is változik a napfény hatására, az erjedés során a szőlőhéjjal való érintkezéstől és az érleléstől függően.
„Feltételezzük, hogy amikor az arra fogékony emberek akár szerény mennyiségű kvercetintartalmú bort fogyasztanak, fejfájás alakul ki náluk, különösen akkor, ha már korábban migrénjük vagy más elsődleges fejfájásuk volt" - mondta Morris Levin, a cikk társszerzője, a Kaliforniai Egyetem neurológia professzora és a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem Fejfájás Központjának igazgatója.
„Úgy gondoljuk, hogy végre jó úton haladunk ennek az évezredes rejtélynek a megmagyarázása felé. A következő lépés az, hogy tudományosan teszteljük ezt a hipotézist azokon az embereken, akiknél ezek a fejfájások jelentkeznek."