A második világháború végével új, kétpólusú szuperhatalmi világrend jött létre. A náci Németország felett győzedelmeskedő szövetséges nagyhatalmak közül a régi, az 1939 előtti világrendet alakító európai hatalmak - köztük a győztes, de a háborúban teljesen kivérzett Anglia, valamint a legyőzött Németország és a nagyhatalmi befolyását már korábban elvesztő Franciaország - középhatalmi státuszba süllyedve elveszítették a világpolitika elsődleges irányítói szerepét.
1945 után a globális nagyhatalmi politika alakulását
a második világégés abszolút győztesei, az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió határozták meg,
csaknem öt évtizeden át. A két katonai szuperhatalom közt fennálló politikai határokat azok az új befolyási övezetek jelölték ki, amit még az 1943-as teheráni, illetve az 1945-ös jaltai, valamint potsdami konferencián fektettek le a győztes szövetséges nagyhatalmak. A Szovjetunió a két világháború közötti politikai karanténból kilépve, a Vörös Hadsereg által megszállt közép-kelet-európai országok - benne a kettéosztott Németország keleti része felett -, szerzett kizárólagos befolyást.
De az Amerikai Egyesült Államok sem vonult vissza az óceánon túli „fényes elszigeteltségébe", mint ahogyan azt az első világháború után tette, hanem az amerikai befolyás alá került Nyugat-Európában maradva építette ki új, szuperhatalmi hadállásait. Anglia, amely megnyerte ugyan a háborút, de elveszítette a békét, középhatalommá süllyedve kénytelen volt végignézni gyarmatbirodalma felbomlását, a gyarmatokból lett utódállamok feletti befolyás megszerzése pedig új frontot nyitott a szovjet és az amerikai katonai-politikai tömb közötti befolyásszerzési versenyben.
A két szuperhatalom közötti konfrontálódás szinte azonnal elkezdődött, alighogy elhallgattak a második világháborús csatatereken a fegyverek. Harry S. Truman elnök 1947. március 12-én a Kongresszushoz intézett beszédében
hirdette meg a feltartóztatás doktrínáját,
vagyis annak deklarálását, hogy az Egyesült Államok nem tűri el az 1945 utáni status quo erőszakos megváltoztatását és gazdasági, illetve katonai segítségnyújtással beavatkozik azokban az országokban, ahol a kommunizmus előretörése fenyeget.
Az Egyesült Államok 1949. augusztus 29-én, az első szovjet kísérleti atombomba sikeres felrobbantásával elvesztette az addig fennálló atommonopóliumát, a Szovjetunió is atomnagyhatalommá vált, és ezzel elkezdődött a nukleáris fegyverkezési verseny.
A tömbösödést, és az ebből eredő nagyhatalmi szembenállás logikáját a két szuperhatalom között fennálló ideológiai ellentétek és rivalizálás táplálta. Mind az Egyesült Államok, mind pedig a Szovjetunió a saját befolyása alá került európai országokból egy-egy katonai tömböt hozott létre, az 1949-ben megalakult Észak-atlanti Szerződés Szervezetét (NATO), illetve az erre adott szovjet válaszként az 1955-ben létrehozott Varsó Szerződést (VSZ).
A nukleáris fegyverkezési verseny az 1952-ben megalkotott hidrogénbombával lépett új szintet.
A Szovjetunió az 1950-es években a nagy hatótávolságú ballisztikus rakétarendszerek kifejlesztésében átmeneti előnyre tett szert, aminek sajátos leképződése volt a két szuperhatalom között az 50-es évek végétől, illetve az 1960-as évek elejétől kibontakozó űrverseny.
Az egymás befolyási szférájának fellazítására, illetve az abba való behatolásra tett kísérletek az 1940-es évek végétől több olyan nemzetközi konfliktust eredményeztek, amikor csak hajszálon múlott, hogy a hidegháború nem vált forróvá és nem tört ki az atomháború.
Az első, majdnem forró konfliktussá váló összetűzés 1948. június 23-án robbant ki a két katonai szuperhatalom között.
Noha a megszállási zónákra felosztott Németország fővárosa, Berlin szovjet ellenőrzés alá került területen feküdt, de a jaltai megállapodás értelmében a fővárost is megszállási övezetekre osztották fel, így jött létre Nyugat-, illetve Kelet-Berlin.
1948-ban Berlin brit, amerikai és francia zónája egybeolvadt, ahol bevezették az új német márkát.
Sztálin ezt a szovjet érdekek elleni nyílt támadásnak tekintette,
és mindenáron meg akarta akadályozni a „nyugati" márka bevezetését, ezért a szovjet megszálló erők blokád alá vonták a szövetségesek fennhatósága alá tartozó Nyugat-Berlint is. A szovjet diktátor ki nem mondott célja a jaltai szerződés felrúgásával a nyugati városrész szovjet befolyás alá vonása volt.
A szovjet csapatok nem csak a vasúti és közúti, hanem még a vízi összeköttetést is lezárták, ami miatt súlyos közellátási krízis alakult ki a nyugati városrészben. Lucius D. Clay tábornok, a nyugati megszállási övezet katonai kormányzója
a szovjet blokád katonai hadművelettel való feltörésére tett javaslatot Truman elnöknek,
úgy vélve, hogy az akkor még meglévő amerikai atommonopóliumot is érvényesíteni kell adott esetben a szovjetek visszariasztására.
Truman azonban tisztában volt azzal, hogy egy nyugati katonai beavatkozás egyenlő lenne a harmadik világháború kirobbantásával, ezért elvetette Clay tábornok javaslatát.
Ehelyett született meg a berlini légihíd ötlete, vagyis a nyugati városrész légi úton való ellátása, amit 1948. június 26-án indítottak el a szövetségesek. Az ötlet kitűnően bevált, és a légihíd meghiúsította Nyugat-Berlin szovjet kiéheztetését.
A szovjetek nem mertek rálőni az amerikai, a brit és a francia szállítógépekre, mert ők is jól tudták, hogy ez egyenértékű lenne a harmadik világháború kirobbanásával. Sztálin végül visszakozásra kényszerült, és 1949 februárjában megszüntette a blokádot.
A hidegháború első nagy fegyveres konfliktusa, ami egy új világháború szélére sodorta a világot, a koreai válság volt. Még 1945 decemberében a nagyhatalmak megállapodtak abban, hogy Korea szovjetek által felügyelt északi, valamint az amerikai fennhatóság alatt álló déli részére egyaránt kiterjedő hatáskörű összkoreai kormányt állítanak fel.
Az északi kommunisták azonban elszabotálták ezt,
és miután az ENSZ is kimondta, hogy összkoreai kormányt kell létrehozni a japán megszállás alól felszabadított országban, a Kim Ir Szen vezette kommunisták 1950. június 25-én katonai erővel megtámadták a déli országrészt.
A kommunista invázió gyors ütemben haladt, és alig három nappal az offenzíva után bevették a dél-koreai fővárost, Szöult.
Erre reagálva Harry S. Truman elnök másnap parancsot adott az amerikai fegyveres beavatkozásra.
Az amerikai vezetés alatt álló ENSZ-erők 1950. szeptember közepén szálltak partra a koreai félsziget déli részén, és hamarosan a kínai határig szorították vissza Kim Ir Szen kommunistáit. Novemberben azonban fordult a kocka, mert Kína is beavatkozott a koreai kommunisták oldalán.
A szovjet fegyverekkel felszerelt kínai „önkéntesek" hatalmas tömegét nem tudták az amerikaiak, illetve az ENSZ-csapatok feltartóztatni, így a kommunisták rövidesen elfoglalták Phenjant, majd Szöult is. Douglas MacArthur hadseregtábornok, az ENSZ-erők főparancsnoka ekkor azt javasolta Truman elnöknek,
hogy vessék be az atomfegyvert a kommunista agresszorok ellen.
Az elnök azonban csakúgy, mint a berlini válság idején, túlontúl kockázatosnak tartotta a tábornoka által javasolt nukleáris csapást,
mert ez könnyen nyílt szovjet beavatkozáshoz vezetett volna, lángba borítva az egész világot.
Mivel Szöulból sikerült kiszorítani a kommunistákat, és visszavetni őket a támadás kiinduló pontjáig a 38. szélességi körig, ahol a front megmerevedett, végül hosszas tárgyalások után 1953. július 27-én aláírták a panmindzsoni fegyverszünetet, ami végleg kettéosztotta Koreát, de megmentette a világot az atomháború fenyegető rémképétől.
Talán sohasem állt még olyan közel a világ a nukleáris armageddonhoz, mint az 1962-es kubai rakétaválság forró napjaiban. A súlyos nemzetközi krízisnek az volt a közvetlen előzménye, hogy az Egyesült Államok 1962 elején 60 nagy hatótávolságú Thor ballisztikus rakétát telepített Nagy-Britanniába, továbbá 30 Jupiter típusú atomrakétát az olaszországi Gioia del Colle-ben lévő katonai bázisra, és további 15 Jupitert a törökországi Izmir környékére.
Az amerikai nukleáris ballisztikus rakéták képesek voltak elérni a Szovjetunió területét,
amit a Kreml nyílt fenyegetésként értékelt. Nyikita Szergejevics Hruscsov, az SZKP (Szovjetunió Kommunista Pártja) első titkára ennek ellensúlyozásra a kubai kommunisták vezetőjével, Fidel Castróval kötött titkos megállapodás alapján szovjet közepes hatótávolságú atomrakéták Kubába telepítéséről döntött.
A szovjetek úgy vélték, hogy ezzel helyreállítják a kölcsönös elrettentés egyensúlyát. 1962 októberében egy amerikai Lockheed U-2 „Dragonfly" magassági felderítő felfedezte a kiépítés alatt álló szovjet indítóállásokat.
John F. Kennedy elnök 1962. október 22-én televíziós beszédben jelentette be ország-világ színe előtt, hogy az amerikai kormányzat tud a szovjetek titkos kubai rakétatelepítéséről,
és ezért teljes blokád alá veszik a szigetországot.
Kennedy arra is utasítást adott, hogy az egyesített vezérkar készítse elő a kommunista Kuba elleni katonai inváziót.
Válaszként a szovjetek nukleáris robbanófejjel felszerelt torpedókkal rendelkező tengeralattjárókat küldtek a blokád zónájába, és nem fordították vissza a szigetország felé haladó szállítóhajóikat sem, annak ellenére,
hogy Kennedy elnök bejelentette: tűzparancsot adott ki a blokádtörő hajók ellen.
A világ lélegzet visszafojtva figyelt, a szovjet teherhajók pedig rendületlenül közeledtek az amerikai blokád határához.
Ekkor valóban csak órákon múlott a harmadik világháború kitörése. A kockázat azonban túl nagy volt mindkét szuperhatalom számára. Ezért Hruscsov a „forró vonalon" felhívta Kennedy elnököt, akivel közölte, ha az Egyesült Államok hajlandó garanciát adni arra, hogy lemond Kuba katonai inváziójáról, valamint visszavonja a Törökországba telepített amerikai ballisztikus atomrakétákat, akkor a Szovjetunió is hajlandó leszerelni a szigetországba telepített nukleáris csapásmérő eszközeit.
Kennedy a javaslat első részére azonnal és nyilvánosan, a törökországi rakéták leszerelésére pedig titkos üzenetben mondott igent, így Hruscsov 1962. október 28-án bejelentette, hogy a Szovjetunió kivonja Kubából az atomrakétáit. Az atomháború rémképtől rettegő világ fellélegzett.
A kubaihoz hasonló fenyegető válsággal volt kénytelen szembesülni a világ közvéleménye, amikor 1983-ban Ronald Reagan amerikai elnök bejelentette, hogy a Varsó Szerződés tagállamai, illetve különösen a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) területére telepített szovjet közepes hatótávolságú SS-20-as nukleáris rakéták jelentette fenyegetésre válaszul, az Egyesült Államok Európába telepíti hasonló, Pershing-II-es hadászati támadó rakétáit.
Az 1977-től kifejlesztett RszD-10 Pionyer (NATO kódnevén SS-20 Saber) járműre telepített szovjet közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta három, egyenként 150 kilotonna hatóerejű nukleáris robbanófej hordozására alkalmas mobil harceszköz volt, amelynek 4700-5500 kilométeres hatótávolsága lehetővé tette valamennyi nyugat-európai nagyváros, illetve terület elérését.
Az Egyesült Államok ezzel szemben csak jóval kisebb, legfeljebb 740 kilométeres hatótávolsággal és egyetlen 400 kilotonnás robbanófejjel rendelkező Pershing-I típusú rakétákat állomásoztatott a nyugat-európai bázisain.
Az 1983-ra kifejlesztett Pershing-II azonban jóval mobilisabb és pontosabb ballisztikus eszköz volt a szovjet SS-20-hoz képest, amiből összesen 108 indítójárművet helyeztek el a Német Szövetségi Köztársaság területén, és még ugyanebben az évben, 1983 decemberében az Egyesült Királyságba, Belgiumba, Hollandiába és Olaszországba kezdték telepíteni a Tomahawk cirkálórakéta szárazföldi indítású BGM-109G változatát, ami 2700 kilométeres távolságra volt képes elrepíteni egy 150 kilotonnás termonukleáris robbanófejet.
Ez, továbbá az amerikai elnök által 1983-ban meghirdetett úgynevezett csillagháborús terv a kubai rakétaválság feszült napjaira emlékeztető szintre növelte a hidegháborús fenyegetést. Ráadásul Leonyid Brezsnyev 1982 novemberében bekövetkezett halála után a Kreml új ura, Jurij Andropov volt KGB- főnök (1956. októberében budapesti nagykövet - a szerk.) a konzervatív szárnyat képviselte a pártvezetésben, ami még tovább fokozta az akár háborús konfliktusba is átcsapható eszkaláció veszélyét.
Csak 1985 márciusában, akkortól kezdett el enyhülni a fenyegető helyzet, amikor Mihail Szergejevics Gorbacsov került az SZKP élére, aki a korábbi évtizedek konfrontatív vonalvezetésével szakítva, megállapodást keresett az Egyesült Államokkal.
Az 1987-ben aláírt szovjet-amerikai INF-szerződéssel a hidegháborús korszak utolsó nagy krízise is lezáródott.
Amíg a koreai háború idején, vagy 1962 októberében, a kubai rakétaválság drámai pillanatiban a világközvélemény mély aggodalommal figyelte a nukleáris háborúval végződhető krízis szorongató fejleményeit, ezzel szemben 1983. szeptemberében a Moszkvától délre fekvő szupertitkos katonai légtérfigyelő központ szolgálatos tisztjein kívül
aligha sejthette bárki is, hogy csupán percek kérdése volt a nukleáris világháború kitörése.
1983. szeptember 26-án az akkor negyvennégy éves Sztanyiszlav Petrov alezredes látta el a Moszkvától délre fekvő titkos légtérfigyelő bázis földalatti irányító központjában az ügyeletes tiszti szolgálatot.
Ezekben a napokban ismét a tetőpontjára hágott a hidegháborús szembenállás
a Szovjetunió és az Egyesült Államok között, a Korean Air légitársaság KAL 007-es számú járatának alig három héttel korábbi lelövése miatt. Ebben a feszült, helyzetben vette fel a szolgálatot Petrov alezredes.
Néhány eseménytelen óra elteltével bekövetkezett az, aminek eljövetelére titokban soha és senki sem számított: éles, berregő csengőhang kíséretében
a műszerpanelen felvillant az ellenséges atomtámadást jelző rettegett vörös indikátor fénye.
A földalatti irányító központban döbbent csend követte a riasztófény felvillanását, és a csengő megszólalását. A vészjelzés teljesen egyértelműnek látszott: az Egyesült Államok területéről ballisztikus rakétát indítottak a Szovjetunió ellen.
Ilyen esetben a mindenkori ügyeletes tiszt hatáskörébe tartozott a Szovjetunió vezérkari főnökségének azonnali, késedelem nélkül való értesítése. Petrov alezredesre elképesztő súlyú felelősség nehezedett ebben a rendkívül kritikus helyzetben. Petrov pontosan tisztában volt azzal, ha felemeli a telefont, és riasztja a feletteseit, a vezérkari főnökség minden teketória nélkül azonnal parancsot fog adni a válaszcsapásra, ami perceken belül nukleáris tűzbe boríthatja a világot.
Ha viszont nem jelent, és saját hatáskörében eljárva vakriasztásnak minősíti a rendkívüli eseményt, a fejével, sőt, az életével játszhat.
Gondolkodásra, tépelődésre pedig nem volt idő.
Az ösztöneit követve úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja a vészjelzést, és így végül nem emelte fel a telefonkagylót.
„Kategorikusan visszautasítottam, hogy én legyek a bűnös a harmadik világháború kirobbantásában. Olyan érzésem volt, mintha kivégzésre vinnének, de mégsem cselekedtem" – fogalmazta meg sok-sok évvel később mindazt, hogy mi játszódott le benne ezekben a vészterhes pillanatokban.
A szovjet tiszt - az emberiség nagy szerencséjére - téves riasztásként, rendszerhibaként jegyezte be az ügyeletes tiszti naplóba a rendkívüli eseményt. Mint kiderült, valóban az volt. Az elavult szovjet kémműhold a felhőkről visszaverődő napfényt tévesztette össze egy interkontinentális ballisztikus rakéta indításával.