Egy távoli galaxisban egy hatalmas tömegű fekete lyuk, amely közel fénysebességgel ontja magából a sugárzást, 90 fokkal elfordult, így most közvetlenül a Föld felé néz. Ez egy annyira furcsa jelenség, hogy még a tudósok is értetlenül állnak előtte.
Az aktív galaxismagok (AGN) olyan fekete lyukak, amelyek a galaxisok centrumában foglalnak helyet, iszonyatos mennyiségű anyagot kebeleznek be, miközben erőteljes sugarakat (jeteket) lőnek ki nagy sebességgel. Aszerint osztályozzák őket, hogy melyik részük tekint a Föld felé.
A PBC J2333.9-2343 katalógusjelű objektumot eredetileg egy nagyobb, 4 millió fényév távolságra lévő rádiógalaxisnak hitték, ami azt jelenti, hogy az AGN-jéből előtörő sugárnyalábok merőlegesen álltak a látószögünkhöz képest. A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society folyóiratban március 20-án megjelent új kutatás azonban átminősítette a galaxist blazárrá, vagyis fekete lyukának sugárzása közvetlenül a bolygónk felé irányul.
Ez csak úgy lehetséges, hogy a galaxisból előtörő jetek drámai mértékben, tehát 90 fokkal elfordultak.
A kutatók hozzátették, ez egyelőre csak hipotézis, és az eredményeket csupán alapos megfigyelésekkel lehet alátámasztani.
A PBC J2333.9-2343-at szinte a teljes elektromágneses spektrumban megfigyelték, a rádióhullámoktól a gamma-sugárzásig. Az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a galaxis a blazárok tulajdonságaival rendelkezik. Két olyan területet is azonosítottak a fekete lyuk körül, ahol a sugárzás kölcsönhatásba lépett a környező gázokkal. Ezek ugyan múltbéli tevékenység nyomai, de a szerzők szerint azt bizonyítják, hogy a sugárnyalábok tényleg irányt váltottak.
Nem teljesen példa nélküli, hogy egy galaxis jetjei irányt változtatnak, ám a korábbi esetekben két sugárnyaláb létét lehetett feltételezni, amelyek felváltva aktiválódtak.
A PBC J2333.9-2343 esetében azonban egyértelműen csak egy jet figyelhető meg, ami irányt változtatott.
Egyelőre nem tudni mi okozta ezt a furcsa jelenséget, a kutatók is csak találgatnak; az egyik elmélet szerint két galaxis összeolvadt, és a kozmikus ütközés térítette el a sugárnyalábokat.