A kutatók összesen 22 olyan kapcsolatot találtak, amelyek összefüggést mutatnak ki a vírusfertőzések és a neurodegeneratív betegségek között.
A vírusos agyvelőgyulladással kezelt embereknél 31-szer nagyobb valószínűséggel alakult ki Alzheimer-kór. Azoknál is szignifikánsan növekedett az Alzheimer, a Parkinson-kór és az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) kialakulásának kockázata, akiknél influenzafertőzés során diagnosztizáltak tüdőgyulladást. A bélfertőzéseket és az agyhártyagyulladást (sokszor mindkettőt vírus okozza), valamint az övsömört okozó varicella-zoster vírust is kapcsolatba hozták számos neurodegeneratív betegség kialakulásával.
A vírusfertőzések agyra gyakorolt hatása egyes esetekben akár 15 évig is fennállt, és nem volt olyan eset, hogy a vírusoknak való kitettség a későbbiekben védelmet jelentett volna.
Az agyi betegségekben szerepet játszó vírusok mintegy 80 százalékát "neurotrófnak" minősítették, ami azt jelenti, hogy a kórokozók át tudtak jutni a vér-agy gáton.
A kutatók ugyanakkor megjegyzik, hogy a tanulmányban szereplő vírusok ellen léteznek oltások, amelyek – bár teljes immunitást nem adnak –
csökkenti az esetek súlyosságát, és a fertőzés nyomán fellépő neurodegeneratív betegségek megjelenésének esélyét.
A tanulmány egyelőre nem tudott választ adni arra, pontosan hogyan vezetnek a vírusos fertőzések idegrendszeri betegségekhez, azonban az eredmények alapján tovább lehet folytatni a területtel kapcsolatos kutatásokat.
A tanulmány teljes terjedelmében a Neuron című szakfolyóiratban olvasható.