Példátlan munkabeszüntetés, ami megtörte a szakszervezetek erejét

The National Miners Strike 1984  An angry crowd of around 400 jeering miners blockaded National Coal Board boss Ian McGregor inside a  colliery office at Ellinton Colliery 22 February 1984
A nemzeti bányászsztrájk 1984-ben: mintegy 400 gúnyolódó bányász dühös tömege blokkolta a Nemzeti Széntanács főnökét, Ian McGregort az Ellinton Colliery bánya irodájában 1984. február 22-én
Fotó: Mirrorpix
Vágólapra másolva!
Negyven éve, 1984. március 6-án kezdődött a brit bányászok egy évig tartó sztrájkja, amely vízválasztónak bizonyult a modern brit történelemben. A méretét, elhúzódását és hatását tekintve példátlan munkabeszüntetés a Margaret Thatcher vezette konzervatív kormány és a szakszervezetek közti erőpróbává fajult, amely a bányászok teljes vereségével zárult, és megtörte a brit szakszervezetek erejét.
Vágólapra másolva!

Bányászsztrájk: Thatcher évekig készült az erőpróbára

Az 1979-ben hivatalba lépett konzervatív Margaret Thatcher, Nagy-Britannia első női miniszterelnöke a „szocializmus visszafordításának”, a jóléti állam lebontásának programjával győzött a választásokon. Kormányzása kezdetén megnyirbálta a szociális kiadásokat, privatizálta az elkényelmesedett állami vállalatokat, „népi kapitalizmusa” révén minden ötödik brit részvénytulajdonos lett. 

A szigorú intézkedések gyümölcse a nyolcvanas évek első felére beérett: az infláció mérséklődött, a gyarapodó vállalkozások kezdték ellensúlyozni az állami gondoskodást, helyreállt az államháztartás egyensúlya, emelkedett az életszínvonal.

The National Miners Strike 1984  An angry crowd of around 400 jeering miners blockaded National Coal Board boss Ian McGregor inside a  colliery office at Ellinton Colliery 22 February 1984
A nemzeti bányászsztrájk 1984-ben: mintegy 400 gúnyolódó bányász dühös tömege blokkolta a Nemzeti Széntanács főnökét, Ian McGregort az Ellinton Colliery bánya irodájában 1984. február 22-én
Fotó: Mirrorpix / Getty Images/The National Miners Strike 1984  An angry crowd of around 400 jeering miners blockaded National Coal Board boss Ian McGregor inside a  colliery office at Ellinton Colliery 22 February 1984

Thatcher évekig készült az erőpróbára a szénbányászokkal, akiknek sztrájkja 1974-ben jelentősen hozzájárult Ted Heath konzervatív kormányának bukásához. A költségvetésre súlyos teherként nehezedett a veszteséges bányák támogatása, így már 1981-ben tervbe vették 23 üzem bezárását. 

A sztrájkfenyegetés hatására a kabinet akkor visszakozott, de a Vaslady megkezdte a szénkészletek felhalmozását és az erőművek olajra átállítását, hogy az elkerülhetetlennek látszó sztrájk ne béníthassa meg az ország energiaellátását.

A kormányfő 1983-ban Ian MacGregort nevezte ki a Nemzeti Szénbányászati Tanács elnökének, ami hadüzenettel ért fel: a skót üzletember korábban a vasipart „szedte ráncba”, igaz ennek ára a munkások felének elbocsátása volt. A másik oldalon a legerősebb brit szakszervezet, a Bányaipari Dolgozók Országos Szövetsége (NUM) állt, élén a heves, baloldali nézeteiről ismert Arthur Scargill-lel.

 

A kormány a rendőrség bevetésével reagált

A kormány 1984 elején hivatalosan bejelentette, hogy legalább húsz gazdaságtalan bánya bezárását tervezi, ennek nyomán vadsztrájkok kezdődtek. 1984. március 5-én a Barnsley melletti Cortonwood bánya munkásai tiltakozásként kisétáltak a tárnákból, a következő nap sztrájkőrségek jelentek meg a yorkshire-i és nottinghamshire-i bányáknál, a munkabeszüntetésekhez a skót bányászok is csatlakoztak. 

Március 12-én Arthur Scargill bejelentette az országos sztrájkot, ekkorra a 187 ezer brit bányász fele tette le a szerszámot.

 

Margaret Thatcher
Margaret Thatcher hatalmának csúcsára került: első nagy kihívása az 1984–85-ös bányászsztrájk, amely 12 hónapig tartott, és végül a szakszervezetek teljes vereségével végződött
Fotó: Wikimedia Commons/Rob Bogaerts / Anefo 

A munkabeszüntetés kiszélesedésére a kormány a rendőrség bevetésével reagált. Őszre az is kiderült, hogy a bányászok egyedül maradnak: az országos szakszervezeti szövetség (TUC) nem állt melléjük, a bányász szakszervezeten belül szakadás történt, a sajtó ellenük tüzelte a közhangulatot, Scargillt szovjet és líbiai ügynöknek bélyegezték. Scargill elutasította a kompromisszumos megoldást, de őszre sok bányász és családjának anyagi helyzete vált nehézzé. 

Kényszerűségből egyre többen döntöttek a munka felvétele mellett, őket a sztrájk mellett kitartó társaik gyáváknak, sztrájktörőknek minősítették. 

Egyre több összetűzés robbant ki a dolgozó munkások és a sztrájkőrség között, ezeknek a rendőrség igyekezett elejét venni, de a munkabeszüntetés végén tíz halálesetet számoltak össze. Országos megrendülést váltott ki annak a taxisofőrnek a halála, akinek egy betontömböt dobtak az autójára, amikor egy munkát felvevő bányászt vitt munkahelyére.

Karácsonyra a sztrájk kifulladt, a sztrájkalap kimerült, a sztrájkoló bányászoknak még a tüzelőre sem maradt pénzük. 

Március 3-án (szinte napra pontosan egy évvel a munkabeszüntetés kezdete után) a NUM bányászszakszervezet kis többséggel a sztrájk beszüntetése mellett döntött. A szimbolikus küzdelemben a konzervatív kormány győzött, 1985 után felgyorsultak a bányabezárások.

 

(MTVA Sajtóarchívum)

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!