A Journal of Threatened Taxa című folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók öt olyan elefántborjú temetést azonosítottak, amelyet az óriási emlősök 2022 és 2023 között végeztek az észak-indiai Bengál régióban. A szakemberek minden esetben azt találták, hogy egy csorda a törzsénél és a lábainál fogva vitte az elhunyt borjút, mielőtt felfelé néző lábakkal a földbe temette volna.
Opportunista megfigyelések, digitális fényképek, terepi feljegyzések és boncolási jegyzőkönyvek alapján arra jutottunk, hogy a tetemeket rendellenesen fekvő helyzetben temették el, függetlenül a borjú halálának okaitól
– áll a tanulmányban, amelyben egy eltemetett elefántborjú tragikus fotóját is bemutatták.
A szerzők a ScienceAlert online tudományos portálnak elmondták: az egyik esetben a csorda hangosan üvöltött és trombitált az eltemetett borjú körül.
A tanulmány szerint csak a borjakat viszik eltemetni, mivel a nehezebb felnőtt elefántokat képtelen a csorda elszállítani. A szerzők, Parveen Kaswan és Akashdeep Roy elmondták, hogy kutatásuk során „nem találták közvetlen emberi beavatkozás nyomait” az öt borjú pusztulásának egyikében sem.
A temetkezési helyek körül és a borjak testét borító talajon tizenöt-húsz elefánt egyértelmű lábnyomait figyelték meg, amelyek mindegyike több szervi elégtelenség következtében pusztult el, három hónap és egy év közötti életkorban. Az állatok a teaültetvények öntözőcsatornáiban temették el a borjakat, több száz méterre a legközelebbi emberi településektől.
Az elefántok szociális és együttműködő viselkedésükről ismertek, de a borjak eltemetését korábban csak röviden tanulmányozták az afrikai elefántoknál, amelyek kisebb ázsiai unokatestvéreik körében még felfedezetlenek maradtak
– áll a tanulmányban.
A vadon élő elefántok Afrikában és Ázsiában egyaránt meglátogatják a tetemeket a bomlás különböző szakaszaiban, de ez a kutatás a vizsgált csordáktól eltérő viselkedést mutatott ki.
A csorda mind az öt vizsgált esetben „elmenekült a helyszínről az eltemetést követő negyven percen belül”, és később elkerülték, hogy visszatérjenek a területre, ehelyett különböző párhuzamos vándorlási útvonalakat választottak.
Az ázsiai elefántokat a Nemzetközi Természetvédelmi Unió veszélyeztetettnek ismeri el. Becslések szerint 26 ezer egyed él vadon, főként Indiában, de Délkelet-Ázsiában is, és fogságon kívül átlagosan 60-70 évig élnek.