Az amerikai űrügynökség DART űrszondája két évvel ezelőtt ütközött a Dimorphos nevű aszteroidával. A kozmikus karambolt szándékosan idézték elő, a kutatók arra voltak kíváncsiak, eltéríthető-e egy potenciálisan veszélyes aszteroida.
Az ütközés elég erős volt ahhoz, hogy a Dimorphos letérjen a pályájáról, és közben nagy mennyiségű por és kőzettörmelék keletkezett, ezt a NASA Hubble és James Webb űrteleszkópjai is igazolták a felvételeiken.
Bár az aszteroida sorsát folyamatosan nyomon követik, egy kutatócsoport szimuláció segítségével megvizsgálta, mi történhetett az ütközés után, és az esemény milyen hatással volt a kisbolygó alakjára.
A Nature Astronomy című csillagászati szakfolyóiratban megjelent publikáció szerint a becsapódó űrszonda jelentősen átformálta a Dimorphost, amely idővel képes lesz regenerálódni és az elveszett anyagot pótolni.
Az Európai Űrügynökség (ESA) a Hera-misszió keretében hamarosan egy újabb szondát küldhet a Dimorphoshoz, ám a szakértők becslése szerint az űreszköz becsapódási kráter helyett valami egészen mást fog találni a kisbolygó felszínén.
Így gyógyulhat meg a sérült kisbolygó
A svájci Berni Egyetem bolygókutatója, Sabina Raducan által vezetett tudóscsoport szimulálta a Dimorphos és a DART ütközését, illetve az esemény hatását az aszteroida alakjára.
Az eredmények alapján a becsapódás deformálta a kisbolygót, ám az elvesztett anyag könnyen pótlódhat;
a Dimorphos nem magányosan, hanem egy aszteroidapáros tagjaként sodródik az űrben. Társa a Didymos egy nagyobb méretű égitest és anyaggal látja el kisebb testvérét. Az elméletek szerint a Didymos kulcsszerepet játszott a Dimorphos kialakulásában és pótolni tudja a becsapódás során elvesztett anyagot, ami a sérült aszteroida „gyógyulását” eredményezheti.