Börtönnel fenyegették a királyság támogatóit
Mikor a törökök elleni háborús összeomlás bekövetkezett, kitört a hadsereg vezetői által irányított forradalom (amit később úgy is neveztek el, hogy „a Forradalom”), mely során ugyan nem számolták fel a királyságot, de megszüntették a monarchista lapokat, illetve az addigi politikai állapotokat támogató politikusokat is elüldözték. 1924-ben az államforma kérdését titkos népszavazásra bocsájtották, és elsöprő többséggel (69,5%, illetve 30,5%) a köztársasági államformát választotta a lakosság. Ezután I. Konstantin király száműzetésbe vonult, s vele együtt fia, a későbbi II. György is.
Az államformaváltás meglehetősen békésen zajlott, számos korabeli lap megjegyezte az erőszak, illetve a különböző pártokat képviselő táborok konfliktusainak hiányát. Bár ezzel ellentmondásosnak hat, hogy az ezután kiadott „köztársaság védelméről szóló rendelet” tiltja a királyság visszatérésének nyilvános támogatását, illetve a népszavazás érvényességének és szabályosságának vitatását. Azokat, akiket ilyen bűncselekményért ítéltek el, minimum 6 hónapos börtönbüntetésre számíthattak.
Jól kezdődött, de balul sült el a bulgáriai kaland
A fiatal köztársaság gyenge pilléreken nyugodott ebben az időszakban. Míg a görög parlament az új alkotmányról vitázott, Theodorosz Pangalosz tábornok puccsot tervezett. 1925. június 24-én el is indította ezt, és szinte ellenállás nélkül sikerült megszereznie a hatalmat. Ezután követelte a parlamenttől, hogy szavazzon neki bizalmat, amit 208-ból 185-en meg is tettek, köztük az új miniszterelnök, Alexandrosz Papanasztasiou is. Mintha a fiatal köztársaságnak nem lett volna elég problémája, a törékeny belpolitika mellé egy Bulgáriával szembeni fagyos külpolitika is társult. Október 18-án egy határmenti összetűzést követően Pangalosz elrendelte Bulgária megszállását.
A támadás elhárítására képtelen Bulgária a Népszövetségtől kért segítséget, ami felszólítást is intézett Görögországhoz, hogy hagyjon fel a katonai művelettel és fizessen kártérítést Bulgáriának. A rövid konfliktusban nagyjából 50 ember vesztette életét.
Ezután Görögország egy meghasonlott demokráciának számított.
Ugyan törvényileg biztosította az általános demokratikus jogokat, de a valóságban igyekeztek letörni a kormányellenes megnyilvánulásokat. 1929-36 között politikai okokból közel húszezer embert vontak büntetőeljárás alá, vagy száműztek a távolabbi szigetekre.
Fordult a kocka: a királypárti erők megdöntötték a köztársaságot
Gazdasági szempontból Elefthériosz Venizélosz (kisebb megszakításokkal 1928. és 1933. között volt miniszterelnök) irányítása alatt stabilitás, sőt jólét volt jellemző az országra. A gazdasági válság viszont a görögöket is elérte, és ismét ingataggá váltak a politika oszlopai. A monarchia restaurálásának a lehetősége egyre erősödött és megindultak a belharcok.
Ezeknek a végén a királypárti erők megdöntötték a köztársaságot és 1935. november 3-án népszavazást tartottak. A királyságpárti tábor gyanúsan elsöprő fölénnyel 98%-os győzelmet aratott a szavazáson. Georgiosz Kondülisz lett az újra monarchiává vált Görögország miniszterelnöke, II. György pedig királyként tért vissza az országba.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.