A nővér, aki száznál több embert mentett meg a háborúban

Salkaházi Sára száznál több embert mentett meg a Bokréta utcai munkásnőotthonban
Salkaházi Sára száznál több embert mentett meg a Bokréta utcai munkásnőotthonban
Vágólapra másolva!
Boldog Salkaházi Sára szociális nővér, tanító, újságíró, a vészkorszakban az üldözöttek segítője. A nővér, a nyilasuralom mártírja, százhuszonöt éve, 1899. május 11-én született Kassán.
Vágólapra másolva!

A nővérek iskolájába járt

Schalkház Sarolta Klotild néven született, családjáé volt Kassa belvárosában a Schalkház Szálloda. Apja korai halála után édesanya igazgatósági tagként dolgozott tovább a részvénytársasággá alakított intézményben, jövedelméből tartotta el három gyermekét.

Sára a kassai Orsolya nővérek iskolájába járt, majd tanítónői oklevelet szerzett, és 1917-től egy évig tanított. Amikor az első világháború, a trianoni békeszerződés után a Felvidék Csehszlovákiához került, a hatóságok által a közalkalmazottaktól megkövetelt hűségesküt – magyar érzelmeire hivatkozva – megtagadta. 

A tanári pálya elhagyása után egy ideig a családi szállóban dolgozott, ezután kitanulta a könyvkötői szakmát, és húga kalapüzletében dolgozott.

Boldog Salkaházi Sára
Boldog Salkaházi Sára szociális nővér, tanító, újságíró, a vészkorszakban az üldözöttek segítője, a nyilasuralom mártírja százhuszonöt éve, 1899. május 11-én született Kassán
Fotó: salkahazisara.com

1919-től rendszeresen jelentek meg cikkei az Esti Újság és más felvidéki újságok hasábjain Syphax aláírással. Szülővárosa közéletében aktívan részt vett, tárcáiban, novelláiban frissen reagált az eseményekre, és elsajátította azt a szimbolikus kifejezésmódot, amellyel a kisebbségbe kényszerített magyarság sanyarú sorsát megrajzolhatta. Első novelláskötete 1926-ban jelent meg Fekete furulya címmel, a Nyugatban is méltatták. 

Három éven keresztül szerkesztette a Nép című lapot, a csehszlovákiai Országos Keresztényszocialista Párt újságját. Naplójában így vallott akkori életéről: 

Önállóság, cigaretta, kávéház, csavargás a nagyvilágban hajadonfőtt, zsebre dugott kézzel, friss vacsora egy kis kocsmában, cigányzene...

1922-23-ban, néhány hónapig eljegyzett menyasszony volt, de a jegygyűrűt visszaküldte, mert úgy érezte, hogy rá más sors vár. A szociális érzékenység kora gyermekkorától megvolt benne, a munkásosztály iránti érdeklődés írásaiban is megjelent. 1927-ben ismerkedett meg a Kassán letelepedő, az ősi szerzetesi eszmét modern formában követő Szociális Testvérek Társaságával, amelyet Slachta Margit alapított 1923-ban Magyarországon. Miután elvégezte a társaság szociális és népjóléti tanfolyamát, felutazott a rend budapesti központjába, de a cigarettázó, harsány Sárát bizalmatlanul fogadták.

 

Missziós munkára jelentkezett

Visszatérve Kassára leszokott a cigarettáról és az újságírói élet „szabadságáról”, igyekezett jó kapcsolatot kialakítani a kassai nővérekkel. 1930 pünkösdvasárnapján letehette első fogadalmát Szegváron, jelmondata egyetlen szó: Alleluja! lett. 

A Szent Benedek lelkiségét követő, a szociális ínséget szenvedők felé forduló közösségben két éven keresztül vezette a kassai katolikus Karitász-irodát.

Szegény családokat látogatott, élelmet és ruhát gyűjtött, igyekezett minden elesett emberen segíteni. Ezután Komáromban hitoktatóként, karitászszervezőként és ifjúsági vezetőként dolgozott, részt vett a szlovákiai Katholikus Nőszövetség megszervezésében, 1937-ig a mozgalom országos vezetője volt. Szerkesztette a Katolikus című folyóiratot, vezette a Lithurgia könyv- és papírkereskedést.

Salkaházi Sára száznál több embert mentett meg a Bokréta utcai munkásnőotthonban
Salkaházi Sára száznál több embert mentett meg a Bokréta utcai munkásnőotthonban
Fotó: salkahazisara.com

Kimerültsége miatti rossz állapotát elöljárói hivatásbeli bizonytalanságnak értékelték, és 1934-ben nem engedélyezték ideiglenes fogadalmának megújítását. 

Három évvel később a Brazíliában élő magyar bencések szociális testvéreket kértek missziós munkára, ő jelentkezett. Ehhez magyar állampolgárrá kellett válnia, és Budapestre költözött. A második világháború kitörése miatt utazása lehetetlenné vált, az anyaházban maradva egy év alatt tizenötféle munkát végzett. Örökfogadalmát 1940-ben tehette le, új jelmondatának ezt választotta: Alleluja! Ecce ego, mitte me! (Íme, itt vagyok, engem küldj!).

A következő évtől a Katolikus Dolgozó Nők és Leányok Szövetségének országos vezetője és a mozgalom lapjának szerkesztője volt.

Három év alatt öt új otthont alapított, és elkezdte az első magyar Munkásnő Főiskola építését is. Nevét 1942-ben Salkaházira magyarosította, kifejezve a náci eszmékkel szembeni ellenérzéseit.

 

Vállalta sorsát, pedig a halál várt rá

Egyre jobban égett benne a vágy, hogy felajánlhassa életét „azon esetre, ha egyházüldözés, a társaság és a testvérek üldöztetése következne be”. Az engedélyt megkapta, és életét 1943 őszén – teljes titoktartással – felajánlotta a budapesti anyaházban. A szociális testvérek a vészkorszakban hamis papírokkal felszerelt menekülteket bújtattak házaikban, így a Bokréta utcai munkásnőotthonban is, Salkaházi Sára száznál több embert mentett meg.

A nyilasok 1944. december 27-én átkutatták a házat, négy „gyanús személyt” és egy hitoktatót vettek őrizetbe. 

Salkaházi csak ekkor érkezett, és bár elkerülhette volna a letartóztatást, az otthon vezetőjeként vállalta sorsát. Még aznap este mindannyiukat a jeges Dunába lőtték a Szabadság híd lábánál, a meztelenre vetkőztetett nővér az utolsó percben gyilkosai felé fordulva letérdepelt, és égre emelt tekintettel keresztet vetett magára. Vértanúsága beteljesedett.

Salkaházi Sára tragikus halálának emlékét is őrzi a Cipők a Duna-parton emlékmű
Salkaházi Sára tragikus halálának emlékét is őrzi a Cipők a Duna-parton emlékmű
Fotó: Wikimedia Commons/Nikodem Nijaki 

Hősies embermentő tevékenységéért a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet 1972-ben felvette a Világ Igazai közé, Magyarországon 1996-ban posztumusz Bátorság érdemjelet adományoztak neki. 

Emlékét több emléktábla és emlékhely őrzi, teret és rakpartot neveztek el róla, a kassai dómban szobra áll.

Boldoggá avatási eljárását a Szociális Testvérek Társasága 1996 végén kezdeményezte, lefolytatását a Szentszék 1997 januárjában engedélyezte. Boldoggá avatási dekrétumát 2006. április 28-án írta alá XVI. Benedek pápa, ünnepélyes kihirdetése 2006. szeptember 17-én volt a budapesti Szent István-bazilika előtti téren, az ünnepi szentmisét Erdő Péter bíboros mutatta be. 

Magyarországon 1083 óta ez volt az első celebrált boldoggá avatás és az első alkalom, hogy Magyarországon a katolikus egyház egyszerű, középosztályból származó nőt emelt a boldogok sorába. Liturgikus emléknapja május 11.

 

(MTVA Sajtóarchívum)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!