Yani Xu, a Qilu Hospital of Shandong University orvoskutatója és munkatársai megállapították, hogy a nyers zöldségek fogyasztása nagy szerepet játszhat az eredményes fogyókúra elérésében, illetve a szívbetegségek megelőzése terén. Az egészségesebb koleszterinszinttől, szív, agy, bél és immunrendszer, valamint általában a nagyobb élettartamig, a tanulmányok folyamatosan erős összefüggéseket találnak a vegetáriánus és vegán étrend, valamint a főbb betegségek kockázatának csökkentése mellett.
Bár ez nem jelenti azt, hogy azonnal le kellene mondanunk a húsról, ám a hús fogyasztásának csökkentése – ahol csak lehetséges – erőteljesen pozitív hatással lehet az egészségünkre.
Az elhízás és a vele járó szövődmények nemcsak megnövekedett megbetegedésekhez és halálozáshoz, hanem az életminőség romlásához is vezetnek. A növényi alapú étrend azonban egy életképes lehetőség azok számára, akik szeretnék kontrollálni testsúlyukat és javítani étrendjük minőségét az anyagcsere-betegségek megelőzése és kezelése érdekében
– mondta Xu a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Xu és csapata a korábbi tudományos irodalomban kutatva összesen huszonnégy tanulmányt talált, amelyek a növényi alapú étrend és a fogyás közötti kapcsolatot vizsgálták.
Ezeknek az összesített adatai:
Az áttekintés szerint a növényi alapú étrendek pozitív hatásai idővel folyamatosan növekednek. A legtöbbet a szigorúan vegán étrendet követők fogytak, de ez sem volt lényegesen több, mint azoknál a résztvevőknél, akik továbbra is fogyasztottak tejtermékeket és tojást.
A nyers zöldségek megnövekedett fogyasztásával foglalkozó tanulmányok támasztják alá a legerősebb összefüggést az elhízás és a szívproblémák alacsonyabb kockázatával
– állapították meg a szakemberek a Frontiers in Nutrition tudományos szaklapban.
Hozzátették: még az ilyen randomizált, kontrollált vizsgálatok sem tudják megállapítani, hogy a nyers zöldségek fogyasztása közvetlenül javítja-e egészségi állapotunkat, ezért egy második, Mendel-féle randomizáción alapuló elemzést is bevontak a vizsgálatba; ez az eljárás jobban alkalmas az ok-okozati összefüggések azonosítására az egészséggel kapcsolatos kérdésekben.
A csapat a teljes genomokat tartalmazó nyilvános adatbázisból kiválasztotta azokat a genetikai variánsokat, amelyek statisztikailag összefüggésbe hozhatók az olyan tényezőkkel, mint a növényi alapú étrend, a zöldségfogyasztás és a kedvezőtlen egészségügyi kimenetel.
Ebből megállapították, hogy a több nyers zöldség fogyasztása nagyobb valószínűséggel segítette a fogyókúrát, mint a genetikai tényezők.
Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek, a nyers zöldségek fitoszterolokat és telítetlen zsírokat tartalmaznak, amelyek csökkentik a vér koleszterinszintjét. Emellett különböző, olyan anyagokat is tartalmaznak, amelyek csökkenthetik a gyulladást és az oxidatív stresszt, ezáltal redukálva a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.