Az Ai-Da néven ismert robot a neves matematikus és informatikus Alan Turing „AI God” című festményét saját, hidraulikusan működtetett kezével alkotta meg.
A robot a szemében lévő kamerák, mesterséges intelligencia algoritmusok és egy robotkar segítségével tud rajzolni és festeni - írja a CBS News.
Az Alan Turingot ábrázoló művemmel a matematikus eredményeire és a számítástechnika és a mesterséges intelligencia fejlődéséhez való hozzájárulására emlékezem
- mondta Ai-Da a több mint két méter magas festményéről.
Ai-Da portréja olyan élvonalbeli alkotásokhoz csatlakozik, amelyek - a maguk egyéni módján - a mai művészi alkotás határait feszegetik
- mondta Michael Bouhanna, a művészeti aukciós osztály digitális művészetért felelős vezetője a The New York Postnak, hozzátette:, hogy a portré egyben vitára késztet arról, „hogyan értékelhetjük és tapasztalhatjuk meg a 21. században a művészeti alkotás folyamatosan fejlődő lehetőségeit.”
Ai-Da robotot a brit származású Aidan Meller - a modern és kortárs művészet szakértője, az Ai-Da Robot projektvezetője -, 2019-ben alkotta meg az Engineered Arts és az Oxfordi Egyetem együttműködésével.
Meller a projektről egy közleményében elmondta: „Az egyszerre éteri és kísérteties Ai-Da robot műalkotásai továbbra is azt a vitás kérdést feszegetik, hogy vajon hová vezet minket (világot) a mesterséges intelligencia ereje, és a hatalmi törekvéseket szolgáló globális verseny."
Hozzátette: „Az 1950-es években Alan Turing aggodalmakat fogalmazott meg a mesterséges intelligencia alkalmazásával kapcsolatban. Ai-Da portréja által kísértetiesen felidéződnek most Alan Turing szavai.
Az Origo korábban arról is beszámolt, hogy mesterséges intelligencia segítségével sikerült felfedezni a kutatóknak több mint 160 000 vírust, illetve arról is írtunk, egyre több szakember gondolja úgy, hogy a mesterséges intelligencia gyógyszerkutatásba való bevonása rendkívüli módon növelné a kutatások hatékonyságát.