Már több magyarázat született arra, hogy vajon mért tűnik számunkra üresnek a univerzum, amikor pedig a matematikai valószínűség szerint csak a közvetlen kozmikus környezetünkben, a Tejútrendszerben is legkevesebb tízezer magasan fejlett idegen civilizáció létezhet. A több hipotézis, köztük a híres Fermi-paradoxon mellett most egy újabb elmélet próbál magyarázatot találni arra, hogy miért nem bukkanunk az idegenek nyomára. A bolygók felmelegedése lehet a kulcs.
Egy új modell szerint kevesebb mint 1000 év kell ahhoz, hogy egy fejlett idegen civilizáció a klímaváltozással elpusztítsa saját bolygóját, még akkor is, ha kizárólag megújuló energiára támaszkodik. Amikor a tanulmányt összeállító asztrofizikusok az idegen civilizációk felemelkedését és hanyatlását előidéző okokat szimulálták, arra a következtetésre jutottak, hogy ha egy civilizáció exponenciális technológiai növekedést és energiafogyasztást produkál, kevesebb mint 1000 év kellene ahhoz, hogy az idegen bolygó túl forróvá váljon ahhoz, hogy lakható maradjon.
Ez még akkor is igaz lenne, ha a feltételezett idegen civilizáció megújuló energiaforrásokat használna, az elkerülhetetlenül kialakuló hőcsapda miatt, ahogy azt a termodinamika törvényei is megjósolják. Az új kutatás felkerült az arXiv publikálás előtti adatbázisba, és jelenleg szakértői felülvizsgálat alatt áll.
Míg az asztrofizikusok meg akarták érteni a földönkívüli életet érő környezeti és civilizációs hatásokat, kezdetben az emberi energiafelhasználás ihlette a vizsgálódásukat, ami az ipari forradalom, vagyis az 1800-as évek óta exponenciálisan nőtt.
Az exponenciálisan növekedő mennyiségek minél nagyobbak, annál gyorsabban növekednek. A növekedés mértéke arányos a mennyiség nagyságával. Az exponenciálisan növekvő mennyiségek változását exponenciális függvény írja le.
2023-ban az emberek körülbelül 180 000 terawattórányi energiát (TWh) használtak fel, ami nagyjából ugyanannyi energiát jelent, mint amennyi minden pillanatban eléri a Földet a Napból. Ennek az energiának a legnagyobb részét a Földön gáz és szénalapú erőművek állítják elő, ami fenntarthatatlan ütemben melegíti fel a bolygót. De még ha mindezt az energiát megújuló forrásokból, például szél- és napenergiából állítanák elő, az emberiség folyamatosan növekedése miatt így is folyamatosan egyre több energiára lenne szükség.
"Ez felveti azt a kérdést, vajon ez hosszú ideig fenntartható-e?" - mondta Manasvi Lingam, a Florida Tech asztrofizikusa és a tanulmány társszerzője a Live Science tudományos hírportálnak adott interjújában. Lingam és társszerzője, Amedeo Balbi, a római Tor Vergata Egyetem csillagász- és asztrofizikai docense a termodinamika második főtételét alkalmazta e kérdés megválaszolására.
Ez lényegét tekintve azt mondja, hogy nincs olyan tökéletes energiarendszer, amelyben az összes megtermelt energiát hatékonyan használják fel; bizonyos mennyiségű energia ugyanis mindig kikerül a rendszerből.
A termodinamika második főtétele szerint a természetben olyan visszafordíthatatlan (irreverzibilis) folyamatok valósulnak meg, melyek során a termodinamikai rendszer entrópiája (hőegyensúlya) növekszik. Ez a tétel lokális rendszerekre, például a Földre, vagy a feltételezett technikai civilizációk lakta bolygókra alkalmazva azt jelenti, ha a rendszer akárcsak egyes részein nő a hőkibocsátás, akkor az egész rendszernek is arányosan megnövekszik az entrópiája.
Ez a „kiszabadult” energia az idő múlásával egyre jobban felhalmozódik, ami egy bolygó esetében annak felmelegedését okozza. – Úgy képzelhetjük el ezt, mint egy szivárgó fürdőkádat – mondta Lingam. Egy fürdőkádból amiben kevés a víz és szivárog, eleinte csak kisebb vízmennyiség kerülhet ki – magyarázza a szaktudós. „De ahogy a fürdőkád egyre jobban megtelik vízzel – ahogyan az energiaszint is exponenciálisan növekszik a növekvő energiakereslet kielégítése során – az eleinte kis szivárgás végeredménye egy hirtelen vízzel elárasztott házzá változhat” - szemlélteti a folyamat következményeit Manasvi Lingam.
A kutatócsoport modellszámítása szerint egy, a földihez hasonló fejlettségű idegen technikai civilizáció energiakibocsátása – még megújuló energia használata esetén is -, alig egy évezred alatt annyira megnövekszik, hogy a klímaváltozás végül élhetetlenné változtatja a bolygójukat. A tanulmány rámutat, az, hogy egy technikai civilizáció energiatermelése exponenciálissá válik és klímaváltozást okoz, a földi civilizáción túlmutató általános törvényszerűség lehet.
még az megelőzően elpusztíthatják ezeket, hogy kapcsolatba léphetnénk velük – véli a tanulmányt publikáló tudóscsapat.