Világhírű magyar tudósok munkásságát gyűjti egybe a Várkert Bazár új szabadtéri tárlata. Az izgalmas válogatás Karikó Katalin és Krausz Ferenc Nobel-díja apropóján mutatja be azokat a kimagasló tudományos eredményeket, melyekre mindannyian büszkén tekinthetünk, hiszen számos területen ma is visszaköszönnek a járványkezeléstől kezdve az űrkutatáson át a mindennapi szórakozásig. Az ingyenesen megtekinthető tárlat november végéig várja a látogatókat a Budavári Palotanegyed népszerű helyszínén.
A Várkapitányság rendezvényét Dr. Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos nyitotta meg, Gál Vilmos, a kiállítás kurátora, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa, történész-muzeológus pedig végigvezette megnyitó résztvevőit a kivilágított installációkon.
Babits gondolatait Klem Viktor színművész interpretálásában hallhatt a közönség, az őszi napfényben fürdő helyszín pedig méltó, hogy néhány percre megálljunk és elgondolkodjunk kiválóságaink felfedezéseinek mai életünkre gyakorolt hatásairól.
Heuréka! A magyar tudomány kiválóságai a Várkert Bazárban
Heuréka! – kiáltotta Arkhimédész, mikor a legenda szerint fürdés közben felfedezte a felhajtóerőt. Ennek mintájára nevezte el Pólya György matematikus-fizikus heurisztikának azt a tudományos megismerési módot, amely nem pusztán logikai következtetéseken, hanem tapasztalatokon nyugvó próbálkozásokon alapul. Ennek tudományos rangra emelése éppen úgy magyar tudóshoz köthető, ahogyan a Rubik-kockától a flow-élményig, a televíziótól az mRNS-technológiáig megannyi találmány és elmélet.
A kiállítás két friss Nobel-díjasunk, Karikó Katalin és Krausz Ferenc sikerének apropóján ad ízelítőt a magyar tudósainak korszakalkotó felfedezéseiből,
amelyek kiállták az idő próbáját és hozzájárultak jelen világunk alakulásához.
De miért érdemes elsétálni a Várkert Bazár tegnap megnyílt új tárlatára és megtekinteni Bolyai János, Eötvös Lóránd, Ifj. Rubik Ernő, Puskás Tivadar, Jedlik Ányos, Semmelweis Ignác, Charles Simonyi, Freund Tamás és Barabási Albert-László munkásságát? Mert kiválóságra nevel. Mert rácsodálhatunk Nobel-díjas elődeink ötletgazdagságára.Mert ráhangolódhatunk a magyar nyelv rejtett filozófiájára és belső logikájára. Mert megértjük, miért tekintettek nagyjaink hunyorogva a távolba, mintha hallanának valamit. Talán, mert hallottak. Mert erőt meríthetünk sorsukból, és mert eredményeik kitartásra, szorgalomra, és munkájuk során tanúsított szívósságra is nevelnek.
A tudomány magyar világhírességei
A tárlaton bemutatják többek között Bolyai János, Eötvös Loránd, Ifj. Rubik Ernő, Puskás Tivadar, Jedlik Ányos, Semmelweis Ignác vagy Charles Simonyi, Freund Tamás és Barabási Albert-László munkásságát. Elmerülhetünk a térben rejlő kreatív lehetőségekben, rácsodálkozhatunk arra a lendületre, amellyel az emberiség meghódította a világűrt, elkalandozhatunk a virtuális valóság alapjául szolgáló energetikai kutatások és a számítógép forrásvidékére, illetve a testi és lelki egészségünket támogató felfedezések világába is.
Dimenziók a térben
A népszerű találmányokat, tudományos eredményeket, létrehozóikat és a köztük lévő kapcsolódásokat négy tematikus blokk mutatja be. A Dimenziók a térben többek között Eötvös torziós ingáját és Barabási komplex hálózatok elméletének kutatását ismerteti. A távolság leküzdése részben szerepel Pavlics Ferenc első holdjárója, amely részt vett az Apollo programban, vagy Puskás Tivadar telefonhírmondója.
Az infókorszak kapujában többek között Jedlik Ányos dinamója, Neumann János számítógépekhez vezető elméletei és Charles Simonyi mai szoftvereket meghatározó munkássága kerül középpontba. A Fókuszban az ember blokkban pedig friss Nobel-díjasaink mellett Semmelweis Ignác és Szent-Györgyi Albert világraszóló eredményeiről mesélnek a tablók.
Tárlatvezetés teszi még érdekesebbé a kiállítást
A Várkert Bazár népszerű sétahelyszínén megtekinthető 16 darab szabadon álló, kivilágított installációban összesen 32 tablófelület hozza közelebb 52 magyar feltaláló jelentős felfedezését. A tárlat kurátora Gál Vilmos történész-muzeológus. A kiállítás november végéig tekinthető meg ingyenesen a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.
A kiállításhoz különleges kísérőprogramok is kapcsolódnak: október 26-án Gál Vilmos kurátor és Domokos Gábor, a Gömböc egyik megalkotója tart tárlatvezetést.
További információk: www.varkertbazar.hu
(Forrás: Várkapitányság)