Egy hétköznapi konyhai eszköz segítheti a koalák védelmét

Csökkennek a koala populációk. Hogy nyomon kövessék a koalákat természetes környezetükben, a tudósok Ausztráliában a levegőben lebegő DNS-eket gyűjtik.
Vágólapra másolva!
A koalák idejük legtöbb részében az eukaliptuszerdők lombkoronáiban szundikálnak. Mivel magasra felmásznak és keveset mozognak, nehéz őket nyomon követni. De ez hamarosan megváltozhat egy új technikának köszönhetően, ami kiszimatolja a koalák hollétét. A módszert október 13-án írták le a Journal of Applied Ecology magazinban: az erszényes természetes környezetében lebegő DNS-t szereztek a konyhákban gyakran megtalálható fátyolszerű szövetből, a csomagolóvászonból készült szűrőkkel. A csomagolóvászon szűrőket két rozsdamentes acéllemez között rögzítették. Queensland szerte négy természetvédelmi terület 26 helyszínén tesztelték az eszközt.
Vágólapra másolva!

Mindegyik helyszín kapott két filtert, az egyiket körülbelül a talaj fölött 1.5 méterrel helyezték el egy legyezővel, ami mechanikusan szívta a levegőt, a másikat pedig a talajhoz közelebb helyezték el, hogy csapdába ejtsen minden törmeléket. Néhány nap után elhozták a szűrőket és elemezték a benne csapdába esett genetikai anyagot.  Nem csak koalák nyomait találták. A tudósok koala DNS-t, valamint 11 más, ismerten a területen lakó faj DNS-ét azonosították, köztük mocsári törpe kenguruk (Wallabia bicolor) és gyűrűsfarkú oposszumok (Pseudocherius occidentalis) DNS-ét.

Csökkennek a koala populációk. Hogy nyomon kövessék a koalákat természetes környezetükben, a tudósok  Ausztráliában a levegőben lebegő DNS-eket gyűjtik.
Csökkennek a koala populációk. Hogy nyomon kövessék a koalákat természetes környezetükben, a tudósok  Ausztráliában a levegőben lebegő DNS-eket gyűjtik.
Fotó: Science News

 

A koalák Ausztrália bizonyos részeiben veszélyeztetettek


 

A koalák (Phascolarctos cinereus) populációja drasztikusan lecsökkent az utóbbi években a féktelen bozóttüzek és betegségek miatt. 2022-ben az ausztrál kormány bejelentette, hogy a koalák az ország bizonyos részeiben veszélyeztetettek.

 

A természetvédelmi erőfeszítések kifinomult műszerektől függenek, például hőkamera drónoktól és hangrögzítőktől, hogy a koalákat észleljék. Az új DNS mintavevő működtetése kevésbé drága és kisebb technikai ügyességet igényel.

Celine Frere a Queenslandi Egyetem evolúció biológusa azt mondja, hogy nagyon egyszerű. Úgy képzelik, hogy polgári tudósokat, magánbirtok tulajdonosokat és diákokat toboroznak, akik kimennek és használják a szűrőket. 

Van még egy eszköz, amit a tudósok használnak a környezeti DNS (eDNS) észleléséhez. Más kutatók kiporszívózták a levegőt az állatkertekben és az erdőkben, felmosták a növényzetet és még átfésülték a légszennyezést monitorozó állomások szűrőit is a környezeti DNS miatt.

Matthews Barnes, a Texasi Műszaki Egyetem munkatársa azt mondja, hogy a kísérlet egy kontrollálatlan környezetben történik, ahol sok a bizonytalanság és annak kockázata, hogy az erős szelek, vagy esők befolyásolhatják az eredményeket. Az a tény, hogy mégis sikereket értek el, nagyon bátorító.

Frere és kollégái most különböző fajok genetikai adatkönyvtárának építésén dolgoznak, hogy legyen referenciájuk, ami lehetővé teszi, hogy a környezeti DNS teljes kapacitását felhasználják.

(Forrás: Science News:  https://www.sciencenews.org/)


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!