A kétmilliárd éves kőzetben élő mikrobáknak most felfedezett lelete teljesen megdönti a korábbi, százmillió éves rekordot. Ráadásul az ilyen organizmusok DNS-ének és genomjának tanulmányozásával a tudósok talán megérthetik a nagyon korai élet evolúcióját a Földön.
Ez egy nagyon izgalmas és egy jelentős felfedezés: az ilyen elszigetelt földalatti zónákban élő mikrobák általában lassabban fejlődnek, mivel elszakadnak attól a nyomástól, amely a népesebb élőhelyeken az evolúciót előidézi. Ez azt jelenti, hogy a mikrobák közössége olyan dolgokról mesélhet, amiket eddig talán nem tudtunk az organizmusok evolúciójáról a Földön. De arra is utal, hogy a Marson még mindig élhetnek földalatti mikrobaközösségek, amelyek jóval azután is fennmaradtak, hogy a felszíni víz eltűnt
– mondta Yohey Suzuki, a Tokiói Egyetem geomikrobiológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak.
A kőzetmintát tizenöt méter mélyről fúrták ki a Dél-Afrika északkeleti részén található Bushveld Igneous Complex névre hallgató képződményből. Ez a formáció hatalmas, 66 ezer négyzetkilométeres betörés a földkéregbe, amely mintegy kétmilliárd évvel ezelőtt alakult ki a felszín alatti, olvadt magmából.
Suzuki és kollégái úgy vélték, hogy a kőzet kialakulása és időbeli fejlődése valószínűleg hosszú távon biztosít „lakhatóságot” a mikrobák számára. A szakemberek ennek bizonyítására egy harminc centiméteres magmintát vettek ki a képződményből, majd elkezdtek kutatni a mikrobiális élet jelei után.
Először is ki kellett zárnunk, hogy a talált mikrobák az élőhelyen őshonosak, és nem a kitermelés során keletkezett szennyeződések eredményei. Egy néhány évvel ezelőtt kifejlesztett technikát alkalmaztunk, amelynek lényege, hogy a minta külsejét sterilizáljuk, mielőtt szeletekre vágnánk, hogy megvizsgálhassuk a tartalmát. Ezután cianin festékkel festettük meg: a festék kötődik a DNS-hez, így ha van DNS a mintában, akkor annak infravörös spektroszkópiával vizsgálva úgy kell világítania, mint egy karácsonyfának. És pontosan ez történt
– mutatott rá Suzuki a kísérlettel kapcsolatban.
A mintát agyaggal is átszőtték, amely a mikrobatelepek közelében lévő kőzetben lévő zsebek közelében ereket tömörített.
És ennek az agyagtömörödésnek többszörös eredménye volt:
A Microbial Ecology folyóiratban publikált tanulmány szerint a kőzetben lévő mikrobiális közösséget részletesebben kell majd elemezni (beleértve a DNS-elemzést is), hogy a szakemberek pontosan meghatározhassák, hogyan változott (vagy nem változott) a kétmilliárd év alatt, amíg el volt zárva a Földön élő többi élőlénytől. A kutatócsoport ezért további mintákat fog begyűjteni a Bushveld Igneous Complex-ből, hogy jellemezzék a benne található mikrobákat és beillesszék őket a Föld evolúciós történetébe.