A kommunista párttagság köreiben népszerű Rajkról, aki belügyminiszterként rendkívül sokat tett a kommunista diktatúra, az ÁVO rémuralmának kiépítésében és a kommunisták vélt vagy valós politikai ellenfeleit eltávolító koncepciós perekben, továbbá az 1947-es botrányos csalás, az úgynevezett kékcédulás szavazások lebonyolításában, olyan irreális dolgokat állítottak, minthogy korábban a Gestapónak és a nyilaskereszteseknek egyaránt kémkedett, jugoszláv ügynökökkel pedig egy Paks melletti csőszkunyhóban folytatott titkos tárgyalásokat. Kihallgatásán az őt a belügyminiszteri székben követő Kádár János is részt vett, annak ellenére, hogy nemcsak baráti viszonyt ápoltak, de a kommunista párt későbbi első titkára ifj. Rajk László keresztapja is volt egyben. Mégis aktív volt a koncepciós perben, amelyben a vallatás során az ÁVH-n folytatott gyakorlatnak megfelelően számos törvénytelen eszközt alkalmaztak. Többször is szemtanúja volt annak, ahogy „barátját” agyba-főbe verték.
Mester és tanítvány
A cél a „nemzetközi trockista-titóista összeesküvésben” résztvevő személyek leleplezése, valamint a pártba beépült „jobboldali” és „fasiszta” jelzőkkel illetett egyének felkutatása volt.
Rákosi természetesen igyekezett Sztálin kedvében járni, és túlteljesítette kérését, hiszen a főperrel egy időben számos mellékpert rendelt el.
Ez egyben praktikus is volt, hiszen könnyedén leszámolhatott belső ellenségeivel. Rajk László elítélése teljes mértékben egyezett a nagy moszkvai perekkel, melyeknek keretében Sztálin mondvacsinált indokokkal leszámolt a Szovjet Kommunista Pártban található vélt vagy valós ellenségeivel. Karl Radek 1936-os esete később több magyarországi koncepciós per mintájaként szolgált. Radek a Komintern egyik vezető alakjának számított, fogvatartói azzal próbálták vallomásra bírni, hogy cinikus módon elhitették vele: áldozata a kommunizmus ügyét szolgálja, és célja pusztán az, hogy elrettentésül szolgáljon a pártot belülről bomlasztani kívánó személyeknek.
Radek bedőlt a csalinak és önként írta meg beismerő vallomását.
A „jutalma” nem maradt el: halálbüntetés helyett „csupán” 10 év kényszermunkára ítélték szibériai Gulág egyik táborában.
Szabadulását viszont így sem érte meg, hiszen egy tábori verekedés során a többi fogoly agyonverte. Már a korszakban is elterjedt egy olyan nézet, hogy ez nem a véletlen műve lehetett, hanem Sztálin személyes utasítása volt.
Harcostársakból ellenségek
De nem csupán a Szovjetunióban és Magyarországon történtek hasonló koncepciós perek. Ha közelebbről vizsgáljuk a szovjet blokk országait, több helyen is meglepő hasonlóságokat fedezhetünk fel. Csehországban Rudolf Slánský, a kommunista párt volt főtitkára sem lehetett biztonságban.
A sors fintora, hogy korábban pont ő maga fogalmazta meg: nekik is meg kell találniuk a maguk Rajk Lászlóját.
Miután „bebizonyították”, hogy nyugati imperialista hatalmakkal szőtt összeesküvést, egy kirakatper keretei között elítélték és felakasztották. Földi maradványait pedig megszégyenítő módon egy krumpliszsákba helyezték.
A bűnbak szerepét akkor sem kerülhette el a megvádolt személy, ha egyébként komoly Jugoszlávia-ellenes érzéseket táplált. A bolgár Trajcso Kosztov például híresen rossz viszonyt ápolt Titóval, és hevesen ellenezte a két ország közötti bármilyen kapcsolattartást. A politikus azonban nemcsak a nyugati szomszédjukkal való köteléket kezelte kritikusan, hanem felszólalt az általa igazságtalannak tartott szovjet–bolgár gazdasági kapcsolatok rendezésének ügyében is, amivel sikeresen kivívta Berija figyelmét és haragját. A folyamat itt is hasonló volt. Az egykori pártvezetőt minden politikai tisztségétől megfosztották, és olyan – a valóságtól teljesen elrugaszkodott – rágalmakat hoztak fel ellene, mint hogy titokban Titóval együttműködve ki akarja szakítani az államát a szovjet blokk országainak kötelékéből.
Kosztov pere azért tekinthető kivételnek a fentebb említettek között, mert az utolsó szó jogán váratlanul megtagadta az ellene felhozott vádak elismerését, és nyilvánosan kimondta, hogy kínzással vették rá a vallomástételre. Bár mindez a bíróságot egy pillanatnyi időre kizökkentette, a színpadi előadáshoz hasonló precizitással felépített, a legapróbb részletekig kidolgozott ítélkezés eredményén már semmit sem változtatott.
A kommunista országok különböző mellékpereiben több ezer embert ítéltek börtönbüntetésre, sokakat pedig bírósági eljárás nélkül zártak munkatáborokba.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.