Jeanne d’Arc még alig volt 16 éves, mikor elhagyta otthonát. A 15. század falusi világában már az is ritkaságnak számított, ha valaki egyik napról a másikra elindult a nagyvilágba – egy fiatal lány esetében pedig különösen meghökkentő volt ez az esemény.
Tettére az sarkallta, hogy állítása szerint tizenhárom éves kora óta hangokat hallott, amelyeket ő Isten szavainak tartott.
A középkorban ez nem számított rendhagyó jelenségnek: Jeanne d’Arc idejében többtucatnyi próféta és látnok élt Franciaország-szerte. A fiatal lány olyan erősen hitt a hozzá szóló hangokban, hogy ezek ösztökélésére vállalkozott a hétköznapi emberek számára lehetetlennek tűnő feladatokra, és így vált végül legendává.
A parasztlány mint hadvezér
Jeanne éppen abban az időszakban érkezett meg a francia udvarba, amikor a százéves háború az ország számára igen kedvezőtlenül alakult. Az ország területén kemény harcok dúltak, és az angol csapatok lassan déli irányba terjeszkedtek. A lány a trónörökös elé járult, és ott elmondott beszédében Orléans felszabadítását határozta meg fő céljaként. Károly herceget (a későbbi VII. Károlyt) pedig valószínűleg lenyűgözte a lány karizmája, ugyanis jóváhagyta szándékait. A hadszíntér katonái is örömmel vették a prófétának tartott Jeanne érkezését, mert Isten segítségét remélték tőle. Az angol hadvezetés nem számított jelentős ellenállásra Orléans-nál, így csupán egy kisebb, alig 4000 fős sereget küldtek a város elfoglalására.
Az angol vezető, Thomas Montagu a Tourelle déli erődjét kívánta elfoglalni, mivel a mögötte található híd a Loire-on keresztül egyenesen a városba vezetett. A város kemény ellenállása miatt a támadók nem tudták elfoglalni a települést, ám a védőknek sem volt elég erejük a megszállók visszaverésére, így patthelyzet alakult ki. Ekkor érkezett Jeanne d’Arc maroknyi csapatával, és a városba bejutva végül a franciák felé billentette el a mérleg nyelvét. Tourelle erődjében összecsapott az angolokkal és kiűzte őket onnan.
Az elítélt hit
Jeanne hitét megerősítette, hogy két hónappal győzelme után Károlyt megkoronázták Reims-ben. Az ünnepélyt követően a lány ahelyett, hogy hazatért volna, az udvarban maradva további haditerveket dolgozott ki, amelyeknek része volt egy vakmerő támadás is Párizs ellen.
Ezt a csatát elvesztette, a burgundiak pedig foglyul ejtették, majd az angol fennhatóság alatt álló Rouenbe vitték.
Itt egyházi bíróság elé állították, ahol eretnekség vádja miatt máglyahalálra ítélték. Jeanne a következő napokban a roueni apátság falai között bűnbánatot gyakorolt és megtagadta a hangokat. Emiatt meglepő, hogy nem sokkal később visszavonta vallomását és önmagába, valamint az isteni iránymutatásba vetett hite ismét felerősödött.
Az ítélet végrehajtása közben egyszer sem könyörgött az életéért, csupán Jézus nevét ejtette ki száján. A lány halála után a hozzá köthető relikviákat is elégették és hamvaival együtt szétszórták, hogy maradványai ne válhassanak a követői ereklyéivé. Ugyan jelentős katonai sikereket ért el, ám hazáját mégsem tudta teljesen felszabadítani az idegen uralom alól: a százéves háború csak húsz évvel később, 1453-ban ért véget.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.