Hihetetlen: nem ebből a világból származó anyagot találtak az ősi kincsben

Vágólapra másolva!
Izgalmas felfedezést tett egy kutatócsoport, amikor a híres Villena-kincs tárgyait vizsgálták. A leleteket nem arany- vagy ezüsttartalmuk teszi érdekessé, hanem a bennük lévő vas, amelynek Földön-kívüli eredete van.
Vágólapra másolva!

A Villena-kincs az Ibériai-félsziget egyik legnagyobb bronzkori aranylelete, és 1963-as felfedezése óta a késő bronzkori (kb. i.e. 1400-1200) ötvösművészet kiemelkedő példája. Összesen 66 darab arany és ezüst tárgyból áll, amelyek között vannak karkötők, tálak és egyéb díszek is.

A Villena-kincs egyik darabja
A Villena-kincs egyik darabja
Fotó:  Municipal Archaeological Museum of Villena (CC by 4.0)

Az egyik legizgalmasabb rejtély azonban nem az arany vagy az ezüst használatában rejlik, hanem két vasdarabban, amelyeket a kincsben azonosítottak: egy félgömb alakú végződésben, amely jogar vagy kard markolataként szolgálhatott, valamint egy nyitott karkötőben. 

Ezek az elemek azért keltették fel a kutatók figyelmét, mert a vas használata nem jellemző erre a korszakra; a vaskor csak később, körülbelül az i.e. 9. században kezdődött az Ibériai-félszigeten.

A vaskor beköszöntével az emberek elkezdtek földi vasércet használni, de a Villena-kincs vasmeteorit-darabjai még ezt a korszakot megelőző időszakból származnak.

A Villena-kincs rejtélye: vasmeteoritból készülhettek egyes tárgyai

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a Villena-kincs vasdarabjai valószínűleg meteoritból származnak, és nem földi eredetűek. Más ősi leletek, mint például Tutanhamon tőre, szintén tartalmaznak vasmeteoritot, ami egyértelművé tette a kutatók számára, hogy az égből érkezett fémek különleges értéket képviseltek az ősi kultúrák számára.

A kutatók tömegspektrometriai elemzést használtak, amely lehetővé teszi a fémek összetételének pontos vizsgálatát. Ezzel a módszerrel állapították meg, hogy a vas nikkeltartalma összhangban van az Ausztráliában talált Mundrabilla meteoritéval. 

A félgömb alakú tárgyban 5,5%-os nikkeltartalmat mutattak ki, míg a karkötő valamivel kevesebb nikkelt tartalmazott (kb. 2,8%).

Mit jelent ez a felfedezés?

Ez az eredmény az első olyan meteoritikus vasat tartalmazó lelet az Ibériai-félszigeten, amely még a vaskor kezdete előtt, a késő bronzkor idején jött létre. A kutatók szerint a felfedezés alátámasztja, hogy a meteoritból származó vas különleges értékkel bírt az ősi civilizációk szemében, mert ritka és „égi eredetű” anyagnak tekintették.

A felfedezést a Trabajos de Prehistoria szaklapban közölték.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!