Bécs az egykori birodalom fővárosaként ezer szállal kötődik a Habsburg császári családhoz. A város felvirágoztatása, és így jeles épületei közül a legtöbb a Habsburgok alatt épült, akárcsak Budapesten - a két város hasonlóságát nehéz is lenne letagadni. Bécs belvárosának ütőere a Ring, amely leginkább a budapesti Kiskörút megfelelője, közvetlen közelében található a város számos nevezetessége és múzeuma.
Bécs leghíresebb temploma a közel 140 méter magas toronnyal büszkélkedő, csillogó cserepekkel fedett Stephansdom. A gótikus stílusban épült katedrális számtalan felújításon esett át, ma ismét régi fényében tündököl, kívül és belül egyaránt. A belváros fölé nyújtózó toronyba érdemes felmászni a csodálatos kilátásért, a több száz lépcsőfok azonban sokakat elijeszthet a tornagyakorlattól. Amennyiben nyitva van, különleges élményt jelent a templom alatt húzódó katakombák felkeresése. A túlvilági hangulatú pincerendszerben nyugszanak többek közt külön urnákban az egykori császári család tagjainak belső szervei is...
A Habsburgok palotája, a Hofburg Bécs valamennyi látogatója számára kötelező állomáshely. Az osztrák császárok 650 éven át irányították innét birodalmukat, így bőven volt idejük lakóhelyüket pompás épületekkel és fényűző berendezéssel otthonosabbá tenni. A hatalmas komplexum meghatározó stílusa a barokk, az erre jellemző olykor túlzott csillogás azonban kívülről alig látszik. Bent azonban már más a helyzet, elsősorban az egykori császári lakosztályban. Az itt található berendezési tárgyak többségét maga Ferenc József és felesége, Sissy is használta, és ennek megfelelően fényűzőek is. A szomszédos Silberkammer ezüst- és porcelángyűjteményét pedig mai szemmel akár már giccsesnek is lehet nevezni - bár az is lehet, hogy ennek a nézetnek a képviselői egyszerűen irigyek.
A Stephansdom és a Hofburg között terül el Bécs belvárosának legszebb része. A Graben és a Kartnrestrasse együtt alkotják az osztrák Váci utcát, a budapestinél exkluzívabb boltokkal és ennek megfelelően magasabb árakkal. A kirakatok mögötti kis utcácskákban azonban nem nehéz megtalálni az egykori császárváros hangulatát, az eltévedésre talán az egykori zsidónegyed központjának, a Judenplatznak környéke a legalkalmasabb.
A belvároson kívül található a Habsburgok egykori nyári palotája, a Schönbrunn. A leginkább Mária Terézia nevéhez köthető palotakomplexum talán még a Hofburgnál is fényűzőbb. A rokokó divatjához passzoló freskók és aranyozott díszek végeláthatatlan sorát csak ritkán szakítja meg egy kínai- vagy perzsa-mintára berendezett szoba. Az épületben található kocsi- és hintó-gyűjtemény sem panaszkodhat nemesfém-hiányra, itt tekinthetőek meg a Habsburgok egykori kedvenc közlekedési eszközei is. A luxusba belefáradt látogató megpihenhet a Schönbrunnt körülvevő, gyönyörűen rendben tartott parkban, esetleg a szintén itt található, és a "világ legrégibbje" címmel büszkélkedő állatkertben.
A XX. század második felének legfontosabb bécsi építésze Friedensreich Hundertwasser volt. A meglehetősen különc művész munkái egészen egyedülálló hangulatot árasztanak, elsősorban annak köszönhetően, hogy a mester ki nem állhatta az egyenes vonalakat, viszont rajongott a tarka, élénk színekért. Két legjellegzetesebb épülete a KunstHausWien és a közelében található Hundertwasserhaus, amelyek egyaránt vidám, játékos hangulatot sugároznak.