A fejlődés szükségessége, környezetvédelmi problémák, kulturális erózió és az egyre növekvő tömegturizmus, mind-mind egyre komolyabban befolyásolták az elmúlt években a világ nagy turistacélpontjainak épségét, sértetlenségét. A National Geographic Traveller Magazin 200 szakértő megkérdezésével 115 népszerű utazási célpontot állított rangsorba különböző, a fenntartható turizmus szempontjából lényeges tényezők (például környezeti feltételek, a műemlékek állapota, esztétikum, a turizmus menedzselése és a várható jövőkép) alapján. A felsorolt szempontok alapján Európában - és világviszonylatban is - a norvég fjordok állnak az élen, a spanyolországi Costa del Sol pedig a sereghajtó. A kelet-közép-európai régióból Prága és Krakkó belvárosa, valamint Dubrovnik kifejezetten előkelő helyen szerepel a listán, Magyarország ugyanakkor nem került be az elemzésbe.
A ranglistán szereplő városok és tájegységek pontszámai a következőképpen alakultak ki:
- 1-2 pont: katasztrofális a megítélése, minden kritérium alapján negatív a besorolás, a várható kilátások pedig borzasztóak.
- 3-4 pont: komoly gondok minden szempont alapján
- 5-6 pont: közepes szintűek a gondok. Egyes kritériumok szerint már pozitív a megítélés
- 7-8 pont: kisebb nehézségek
- 9 pont: autentikus, ép és várhatóan fennmaradó minőség
- 10 pont: minden tekintetben kedvező megítélés
Az egyes városok, tájegységek pontjai a fentiek szerint adódtak össze. A 70 pont feletti értéket kapott látványosságokat "jó"-nak minősítették, az 55-69 pont közöttiek a kockázatos, de még "nem túl rossz" minősítést kapták, 54 pont alatt pedig "egyre romló"-ak a kilátások.