A Károlyi kastély régi-új pompája

Vágólapra másolva!
Csaknem félmilliárdos támogatással megújul a Fehérvár közelében található Károlyi kastély. A rekonstrukció várhatóan 2011-re fejeződik be, visszanyerve impozáns állapotát. Az épület ezzel bekapcsolódik az európai kastélyok közösségi vérkeringésébe.
Vágólapra másolva!

A fehérvárcsurgói kastély főépületét 463 millió forint vissza nem térítendő pályázati támogatásból újították fel, az elnyert pénz a rekonstrukció költségeinek 80 százalékát fedezi. A projekt kiemelt része az U-alakú kastélyépület közepén emelkedő elliptikus főszárny belső rekonstrukciója. A munkálatok során az eredeti állapotnak megfelelően állítják helyre a reprezentatív termeket: a könyvtárat, az ebédlőt, a szalonokat, továbbá történelmi díszlakosztályokat alakítanak ki, kastély és családtörténeti kiállítást rendeznek be.

Forrás: [origo]

Tavasszal a hátsó homlokzatot, valamint a kapubejáratot, s a kastély útjait hozzák rendbe. Mindezzel várhatóan 2011-re végeznek, ezzel várhatóan befejeződik a kastélyépület több mint másfél évtizede tartó rekonstrukciója, s a gyönyörű épületegyüttes a hozzá tartozó díszudvarral együtt ismét régi pompájában várja a látogatókat.

A kastély működött már üdülőként, menekült-, illetve nevelőotthonként, több mint egy évtizedig pedig lakatlan volt. Az elhanyagolt és omladozó kastélyépület rekonstrukciójára, a park, valamint a romos díszudvar helyreállítására eddig több mint ötmilliárd forintot költöttek. A felújítás költségeit hitelből, mintegy negyedét vissza nem térítendő állami támogatásokból, a fennmaradó részt pedig a Károlyi család személyes tőkéjéből finanszírozták. A felújítását 1991 óta az állam, majd a Károlyi György által 1994-ben létrehozott alapítvány és a 2001 óta vagyonkezelőként működő fejlesztő és üzemeltető részvénytársaság végzi.

Forrás: [origo]

Az épületegyüttes egykor a Károlyiak vidéki rezidenciája volt. 1844-ben barokk stílusban emelték, majd Heinrich Koch bécsi építész és a művezetéssel kapcsolatos tervezésbe bekapcsolódó Ybl Miklós tervei alapján neo-klasszicista stílusban átépítették.

A kastély a felújítással párhuzamosan új funkciót is kapott: Európai Kulturális Találkozó Központként működik, s egyik állomása a Közép-európai Kastélyok Útjának. Falai között folyamatosak a tudományos és kulturális rendezvények.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!