Az Egyesült Államokba vízummentesen utazhatnak a magyar állampolgárok, az utazáshoz ugyanakkor ki kell tölteni az úgynevezett elektronikus beutazási engedélyeztetési rendszert, az ESTA-t. Ez mindenki az Egyesült Államok budapesti követségének honlapjáról elérhető oldalon teheti meg akár magyar nyelven is.
A beutazáshoz a személyes adataink mellett meg kell adnunk a belépési repülőtér nevét, azt, hogy melyik légitársaság mely járatával érkezünk az adott városba és, hogy hol lesz a szállásunk. Ezen felül néhány furcsának tűnő kérdésre is választ várnak tőlünk, például, hogy 1939 és 1945 között tagjai voltunk-e a náci pártnak, részt vettünk-e népirtásban, vagy tervezünk-e terrorista merényletet.
Az űrlap kitöltése után, amennyiben az ESTA rendszere mindent rendben talált, néhány másodperc múlva kapunk egy betűkből és számokból álló hosszú kódot, ez tulajdonképpen a belépési engedély, amit a megérkezésünkkor ellenőriznek. Ettől függetlenül természetesen a bevándorlási tiszt érvényes beutazási engedély birtokában is dönthet úgy, hogy nem enged be az ország területére.
A beutazási engedély fizetőssé tételéből befolyó összeg egyrészt az ESTA rendszer működését finanszírozza majd, a nagyobbik részt - személyenként 10 dollárt - viszont az Egyesült Államok turisztikai promóciójára költenék.
A Légifuvarozók Nemzetközi Szövetsége (IATA) kezdettől fogva ellenezte a díj bevezetését, mivel a szervezet szerint az kihathat az Egyesült Államokba irányuló utasforgalomra is. Ez az egész kicsit hasonló ahhoz, mint amikor meghívjuk egy barátunkat vacsorára, de a végén kifizettetjük vele az árát - mondta a IATA szóvivője, aki szerint nehéz úgy népszerűsíteni egy országot, hogy közben az addig ingyenes belépést fizetőssé tesszük.
Az Egyesült Államok turisztikai hivatala nem számít arra, hogy a díj bevezetése miatt csökkenne az országba irányuló turistaforgalom, sőt a befolyt összegből finanszírozott hatékony kampány 1,6 millió új látogató érkezését eredményezheti - írja a CNN.