A New York-i Rockefeller Center koripályáján randizott először Rocky és Adrian, a Central Park Wollman korcsolyapályáján botladozott Kate Beckinsale és John Cusack, na meg Harry és Marv, a Reszkessetek, betörők! két ügyefogyott rablója.
A Rockefeller-jégpálya nem éppen olcsó, de egyszerre maximum százötvenen csúszkálhatnak rajta, és hát mégiscsak
a világ egyik legnagyobb szórakoztató- és bevásárlóközpontjában vagyunk,
amelyet naponta 250 ezren látogatnak. Azért én mégis a Central Parkban 1949 óta működő jégpályára szavaznék, ahol elképesztő felhőkarcolók tövében siklunk a jégen, de a természetélmény is megmarad.
A mi generációnknak a Vörös térről Lenin jut eszébe, aki élt, él és élni fog, meg a grandiózus május elsejei felvonulások. Pedig a tér gyönyörű, még úgy is, hogy
a ’30-as években lebontottak néhány templomot, mert nem volt elég hely a katonai díszszemlékhez.
A téli hónapokban most 3000 négyzetméteres jégpályát alakítanak itt ki, amelyen akár ötszázan is korizhatnak egyszerre. A moszkvaiak szenvedélyes és ügyes korcsolyások, úgyhogy már az is élmény, ha csak nézzük őket.
A torontói városháza előtti tér télen-nyáron kedvelt találkozóhely. Ilyentájt, amikor jégpályává változik, esténként ünnepi díszkivilágítás ragyogja be a placcot. A pálya részben természetes, részben műjégből készül, és mindennap délelőtt 10-től este 10-ig látogatható.
A brit főváros leghíresebb korcsolyázóhelye a Tower of London Ice Rink, ahol varázsos fényekbe burkolt történelmi kulisszák között csúszkálhatunk a jégen.
Nem kevésbé hangulatos a korcsolyázás a Somerset House viktoriánus udvarán, kilátással a Temzére és a Waterloo hídra. Ráadásul, ha kimozogtuk magunkat, betérhetünk a múzeumba, amely London egyik legfontosabb művészeti központja.
Az Eiffel-torony első szintjén, 57 méter magasan a párizsi háztetők fölött télen korcsolyapálya működik. Nem tudom, hány órát kell sorba állnia annak, aki éppen ezen a 200 négyzetméteren szeretne korcsolyázni, mert
naponta mindössze 1000 ember befogadására alkalmas a pálya.
Viszont nincs plusz belépti díj, csak a szokásos jegyet kell megváltani az Eiffel-toronyba, sőt korcsolyát is ingyen kölcsönözhetünk.
És végül, Budapest büszkélkedhet Európa egyik legrégebbi (1876. december 11-én adták át a korcsolyapályát és az első, Lechner Ödön tervezte melegedőházat) és legnagyobb összefüggő jégfelületével.
A Városligeti Műjégpályán közel 13 000 négyzetméteren hódolhatunk ennek az élvezetes téli sportnak, ráadásul ettől az évadtól kezdve – a korszerűsítésnek köszönhetően – már a melegebb napokon is garantált a jég minősége.