A mianmari Kyaiktyo-hegyen billegő Arany-szikla a világ egyik legkülönlegesebb természeti rejtélye. A szirt szélén egyensúlyozó hatalmas, aranyra festett gránittömb
alig ér az alatta lévő sziklához, és ha az ember meglökdösi, könnyen megbillen.
Hogy mitől marad mégis a helyén? A szikla tetejére épült öt és fél méter magas Kaiktiyo-pagodában őrzik Buddha egyik hajszálát. A buddhisták szerint ez tartja egyensúlyban a hatalmas sziklatömböt.
A legenda szerint egy remete kapta ajándékba Buddhától a hajszálat, amit az meg is őrzött egészen a haláláig. Amikor már érezte, hogy közeledik a vég, úgy döntött, hogy pagodát emel a hajszálnak egy szikla tetején.
De csakis olyan szikla jöhetett szóba, amelyik a remete koponyájára hasonlított.
A megfelelő követ végül a tenger fenekén találta meg, onnan vitte fel a Kyaiktiyo-hegyre, ahol ma is áll, vagyis billeg.
Az Arany-szikla megközelítése nem egyszerű, a közeli Kyaikto városból öt óra alatt lehet feljutni az 1100 méter magasan fekvő sziklához, bár
az út kétharmadáig pár dollárért autóval is felvitethetjük magunkat.
A zarándokok aranylapocskákat visznek magukkal, és a sziklára ragasztják őket. Nők azonban nem érhetnek hozzá a szent kőhöz.
Finnországban, a dél-savoniai erdőben áll Kummakivi, azaz a furcsa kő. A legenda szerint óriások vagy trollok görgették, cipelték ide, a tudósok viszont úgy vélik, a jégkorszaki gleccserek alakíthatták ki. Aztán egy terjeszkedő gleccser vitte magával, és tette le éppen ezen a helyen, egy kisebb szikla tetején.
Az indiai Mahabalipuramban, vagy ahogy a helyiek nevezik, Mamallapurambában egy
öt méter ármérőjű, billegő sziklakő
csodájára járnak az emberek. A Krisna vajgolyójaként emlegetett kőtömb egy lejtő tetején áll, alig érintkezve a földdel. Látszólag teljesen ellentmond a fizika törvényeinek, hogy nem gurul le az emelkedőről.
A vajgolyó becenév onnan ered, hogy a legenda szerint Krisna gyerekkorában odavolt a vajért, olyannyira, hogy időnként elcsent egy-egy darabot az anyja vajas bödönéből. A hatalmas szikla messziről ilyen vajgolyóra emlékeztette az embereket, így kapta a különös kő ezt a még különösebb nevet.