Coober Pedy egy kisváros Dél-Ausztráliában, Adelaide-től 850 kilométerre. Kívülről elég kietlennek tűnik a hely, fák nincsenek, csak néhány épület - kocsmák, éttermek, rendőrség, iskola és kórház - látható elszórva. Ez azonban csak a város fele.
A többiek ugyanis a föld alatt élnek tágas barlangokban.
Coober Pedyt 1915-ben alapították, miután egy 14 éves fiú opált talált ott. Apjával aranyat kerestek, de kiderült, hogy a terület temérdek drágakövet rejt, ami vonzotta a szerencsevadászokat.
Azóta mintegy negyedmillió bányaüreget vájtak a környéken, amelyek veszélyére táblák is figyelmeztetnek.
Mára Coober Pedy a legnagyobb szállítója az ékszerminőségű opálnak, és itt termelik a világ fehér opáljának nagy részét. A város környékén 70 opálmező van, ami a legnagyobb opálbányászati terület a világon – írja az Amusing Planet.
Az opál megszilárdult kovasavgél, kémiailag az oxidok-hidroxidok osztályába tartozó krisztobalit ásvány víztartalmú, gyengén kristályos változata. Elnevezése görög közvetítéssel (opaliosz) az óindiai upala (kő, drágakő) szóból származik. Érdekesség, hogy az első opálbányát a világon Kassától 35 km-re eső, akkor még Magyarországhoz tartozó Dubnikban létesítették. Forrás: Wikipedia
Az oda költöző családok hamar rájöttek, hogy a nyáron gyakran 40 fokos hőség elől jobb azokba az üregekbe költözni, amelyeket korábban kivájtak. Az újabb lakásokat már eleve ezzel a céllal vájják ki, a szellőzést függőleges kürtők biztosítják. Vannak a föld alatt bárok, éttermek szállodák, valamint egy szerb ortodox templom is. A különleges hely persze a turisták térképére is felkerült, sokan látogatják emiatt a települést.
Kattintson a képre, és nézze meg galériánkat Coober Pedyről!