Külföldi utazás – ezek a leggyakrabban felmerülő betegségek

Vágólapra másolva!
Bár Magyarországon már a nyár végén járunk, több országban még javában tart a turisztikai főszezon. A külföldön való feltöltődést évről évre egyre több magyar honfitársunk választja, egy ilyen út azonban magában hordozza a különböző megbetegedések lehetőségét is. Ugyan betegnek lenni sehol sem jó, különösen bosszantó tud lenni, ha a nehezen megszervezett, drága nyaralás során ér minket valamilyen baj. Éppen ezért ajánlott felkészülni a legtöbbször előforduló panaszokra és megelőzni azokat.
Vágólapra másolva!
Forrás: www.freepick.com

A külföldi nyaralás legtipikusabb betegségei az emésztőrendszerünket, illetve a fülünket szokták érinteni, a következőkben ismertetünk néhány hasznos tanácsot, hogy az ezekkel kapcsolatos problémákat el lehessen kerülni.

Utazás előtti teendők

A megelőzés első lépéseit még otthon, indulás előtt kell megtennünk. Mindenképpen kössünk olyan utasbiztosítást, amiben a szükséges orvosi ellátás is benne van. „Nézzünk utána, hogy a célországba való utazáskor milyen védőoltások beadatása szükséges vagy javasolt. Ajánlott egy kis egészségügyi csomag összekészítése is, amiben legyen sebfertőtlenítő, kötszer, láz- és fájdalomcsillapító, széntabletta, antibiotikum és probiotikum is.” – javasolja Szentesi Péter, az Utazzlastminute.hu utazásszervezője. Utóbbiak olyan jótékony, az egészséges bélflóra kialakítását elősegítő baktériumok, amelyek kettős védelmi funkciót látnak el. Egyrészt megakadályozzák a káros baktériumok megtelepedését a bélben, másrészt serkentik a bélhártya védelmét biztosító nyák termelését. A probiotikumok szedését már hetekkel az utazás előtt érdemes elkezdeni, hogy a kellő védelem kialakulhasson az indulás idejére.

Utazók hasmenése – a legtöbb nyaralót érintő betegség

A hasmenés már a nyaralás alatt is, szerencsésebb esetben csak a hazaérkezést követően jelentkezhet, amihez olyan egyéb tünetek is társulhatnak, mint például a hasfájás, hányinger, hányás, levertség, láz. Fertőzésveszéllyel számos helyen számolnunk kell, legyen szó akár a Közel-Keletről vagy a Földközi-tenger egyes vidékeiről, a fejlődő országokról nem is beszélve. A fertőzés forrása több dolog is lehet, az általános értelemben vett rossz higiéniás viszonyokon túl például a csapvíz, a nem kellően átsütött vagy megfőzött ételek, vagy a mosatlan gyümölcsök és zöldségek is vezethetnek hasmenéshez. „A betegek nagy részénél egy hét alatt elmúlnak a panaszok, azonban a gyerekeket, illetve az idősebbeket érzékenyebben érintheti a betegség, ami ha elhúzódik, akkor akár kórházi infúziós kezelésre is szükség lehet.” – teszi hozzá Dr. Hegede Gábor, az Oktogon Medical Center gasztroenterológus szakorvosa.

Forrás: www.freepick.com

Mit tehetünk a fertőzések elkerüléséért?

Kis odafigyeléssel már mi magunk is jelentősen tudjuk csökkenteni a különböző fertőzésekből eredő hasmenés és más emésztőszervi panaszok kialakulásának esélyét. Ha például a csapvíz fogyaszthatósága megkérdőjelezhető, ne kockáztassunk, inkább válasszuk a palackozott vizet, még fogmosáshoz is. Itt kell felhívni a figyelmet a jégkockára, amiről szintén nem tudhatjuk, hogy csapvízből készült-e. Kerüljük az utcai árusoktól való vásárlást, ha mégis ilyen helyen fogyasztunk valamilyen ennivalót, akkor csak magas hőfokon kezelt, teljesen átsütött, illetve megfőtt ételt vegyünk, a zöldséget vagy gyümölcsöt pedig alaposan mossuk meg. A rendszeres kézmosásról se feledkezzünk meg, és mindig legyen nálunk nedves kézfertőtlenítő kendő.

Repülés, fürdőzés - sok esetben fülfájás a vége

Aki akár egyszer is ült már életében repülőn, valószínűleg átélte a fel- és leszállásnál, hogy bedugult a füle. „Ez a légnyomásváltozás természetes következménye. A dobhártya két oldalán kialakult nyomáskülönbség kiegyenlítéséért az orrüreg hátsó részét a középfüllel összekötő járat, a fülkürt a felelős. Egészséges embereknél a probléma néhány perc alatt megszűnik. Akiknél azonban valamilyen alkati adottság vagy betegség (pl. náthás orrdugulás) miatt az orrüregek egyébként is nehezen átjárhatók, azoknál a füldugulás, fülfájás hosszabb ideig is elhúzódhat, ami ráadásul más fülbetegségek kockázatát is növeli.” – jegyzi meg Dr. Móri István Péter fül orr gégész szakorvos.

Forrás: www.freepick.com

Ahogy a legtöbb betegségnél, itt is egyszerűbb megelőzni a panaszok kialakulását. Ezért a felszállást megelőzően és a leszállás előtt is használjunk orrcseppet vagy orrspray-t, ha pedig náthásak is vagyunk, akkor ezt sűrűbben célszerű megtenni. Vannak már külön erre a célra kifejlesztett speciális füldugók is, amelyek kialakításuk révén csökkentik a dobhártyára a nyomáskülönbség miatt nehezedő nyomást.

Sokan választanak pihenésük helyszínéül valamilyen fürdőhelyet. A strandolás során a fülbe jutó víz az, ami szintén sok problémát tud okozni. Ha például a fülünkben felgyülemlett fülzsír miatt az oda bejutó víz nem tud távozni, az halláscsökkenést, feszítő fájdalmat eredményez. Ezeken a gyakran átmenetinek bizonyuló panaszokon túl súlyosabb szövődmények is kialakulhatnak. Ha sokat tartózkodunk a víz alatt, vagy a fülből huzamosabb ideig nem tud távozni a víz a nagyobb mennyiségű fülzsír miatt, akkor a tartósan nedves környezetnek köszönhetően könnyebben telepednek meg a kórokozók, ami hallójárat-gyulladáshoz vezethet. Az ilyenkor fellépő erős fájdalom sokaknál az alvást is lehetetlenné teszi, és olyan kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek mint a fülfolyás, a halláscsökkenés, illetve a láz.

Ahhoz, hogy megelőzzük a bajt, több módszer is a rendelkezésünkre áll. Használhatunk füldugót, de egy jól záródó úszósapka is sokszor elegendő ahhoz, hogy ne kerüljön víz a fülünkbe. Hatékony megoldás tud lenni a közvetlenül a fülbe csepegtetett paraffinolaj is, ami védőréteget alkotva nem engedi felázni az ottani bőrfelületet.

Forrás: www.freepick.com

Ha már megtörtént a baj

Ha hasmenés, hányás lépett fel, akkor mindenképpen figyeljünk az elvesztett folyadék pótlására és igyunk elegendő mennyiségű vizet. Fogyasszunk diétás ételeket, szedjünk probiotikumot. Láz esetén vegyünk be lázcsillapítót. Ha a tünetek egy hét eltelte után sem szűnnek meg, szükségessé válik a szakorvos felkeresése.

A repülés után múlni nem akaró füldugulás, fülfájás, illetve a fülből hosszabb ideig távozni nem tudó víz vagy hallójárat-gyulladás esetén inkább azonnal keressük fel a helyi egészségügyi szolgáltatót. Sokan önállóan, az interneten keringő házi praktikákkal próbálják orvosolni a panaszokat, azonban a fül rendkívül érzékeny terület, és a nem szakszerű beavatkozás akár súlyosabb szövődményekhez is vezethet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!