Christine Kesteloo egy tengerjáró hajónak volt az igazgatója. 2012 óta gyakorlatilag hajón él, általában fél éveket egy huzamban – mondta egy interjúban az Insidernek. 2020-ban a pandémia miatt elvesztette az állását, de azóta is hajókon él, mert a férje egy hajótársaság főmérnöke.
Most három hónapot a fedélzeten töltenek, három hónapot pedig a szárazföldön.
Feleségként ő ingyen él a hajón, így alig költenek, hetente mindössze 100 dollárjuk megy el wifire, borravalóra és külön vacsorákra. Amíg a fedélzeten van, mindent csinálhat, amit a vendégek, kivéve két dolgot: a szerencsejátékot és a kiszállást a kikötőkben.
Nem Christine Kesteloo az egyetlen, aki életét gyakorlatilag egy tengerjáró hajón éli le. Ennek több előnye is van: nem kell az otthoni rezsit fizetni, mindig máshol ébred az ember, és egy összetartó közösség része lehet.
Ezt a piaci lehetőséget ismerték fel azok cégek, amely gyakorlatilag úszó lakásokat kínálnak hajóikon. Bár többen is tervezik, jelenleg a The World az egyetlen, amely ebben a műfajban működik, igaz ők már húsz éve. Évente 10-12 luxuskabint kínálnak eladásra, 2 millió dollártól (718 millió forint) kezdődő áron.
A Villa Vie Residences jövő májusban induló hajóján viszont akár 100 000 dollárért (36,3 millió forint) meg lehet venni egy kabint, sőt, arra is van lehetőség, hogy csak egy-egy szakaszra fizessen be az ügyfél. A tervek szerint a tengerjáró három és fél évente kerüli majd meg a Földet, így az ott lakók biztosan nem fognak unatkozni.
A legtöbben persze továbbra sem akarnak hajón élni, és inkább befizetnek egy egy-két hetes hajókirándulásra. De itt sem kell feltétlenül csak a tömegturizmusra gondolni. A szupergazdagok például már olyan luxus lakosztályokban pihenhetik ki magukat, amelyek színvonala vetekszik a szállodáékkal.
Az Owner's Suites például az Oceania Cruises két zászlóshajójának, a Marinának és a Riviérának az ékköve, amelynek része két külön gardróbszoba, kinti és benti jacuzzi, valamint egy zeneszoba. A Disney Cruise Line négy hajójának Concierge Royal Suite lakosztályain például olyan verandája van, amely saját örvénymedencével rendelkezik.
Talán furcsán hangzik, de olyanok is vannak, akik a föld alatt élnek. Tipikus példa erre az ausztráliai Coober Pedy, ahol a lakók a hőség elől menekültek a föld alá. A város környékén 70 opálmező van, ami a legnagyobb opálbányászati terület a világon. A föld alatti tágas barlangok szellőzését függőleges kürtők biztosítják. De vannak a föld alatt bárok, éttermek, szállodák, valamint egy szerb ortodox templom is.
A föld alatt vagy barlangban élni nem ritka jelenség a világon. Vannak köztük több ezer évesek is, mint például a georgiai Vardzia vagy a törökországi Kappadókia. Hasonlóan fura lakhelynek számít a Tunéziában található Matmata, ahol a Star Wars egyes jeleneteit forgatták, vagy olaszországi Damanhur.
Sziklában lévő házakat Magyarországon is találunk,
például Noszvajon vagy Budafokon. Sőt, olyan föld alatti házak is léteznek, amelyeket napjainkban direkt azért építenek oda, mert jól tartják a meleget és hideget.
Nemcsak a föld alatt lehet élni, de víz alatti házak is léteznek, amelyek tényleg egyedi lakhelyek. Persze itt inkább a szabadidő különleges eltöltése a szempont, és nem a tartós berendezkedés, de szállodába vagy étterembe is mehetünk már a víz alá.
Ha pedig valaki magányra vágyik, azt leginkább egy szikla tetején vagy a sivatag közepén teheti meg a világ zajától elszigetelve. Arra, hogy lehet sziklán élni, egy georgiai remetelak lehet a jó példa, amely egy 40 méter magas sziklaoszlop tetejére épült. A furcsa, különleges lakhelyek között lehet említeni azt a templomot is, ahol a legmagányosabb tibeti szerzetes él.