A Vezúv közel 2000 évvel ezelőtti kitörése által maga alá temetett ősi olasz tengerpartot kiterjedt helyreállítási munkálatok után újra megnyitották.A látogatók most szabadon bejárhatják a Herculaneum Régészeti Park strandjának teljes felületét, és elmerülhetnek a városban, amelyet a 79-es vulkáni robbanás pusztított el. Gennaro Sangiuliano olasz kulturális miniszter elmondta, hogy
ez a helyszín a felújítást követően igazi gyöngyszemmé vált.
A világ egyik legfontosabb régészeti területén vagyunk a Pompeji Herculaneumnál, és sokat dolgoztunk azon, hogy a Herculaneumi Régészeti Park történelem értéke és emléke fennmaradjon."
Az elmúlt évtizedekben a Herculaneum területét korrózió sújtotta, amelyet a természeti tényezők keveredése okozott, aminek következtében a strand egyfajta mocsárrá változott.
A Régészeti Park igazgatója, Francesco Sirano így nyilatkozott:
Az ősi strand rendkívüli és egyedülálló hely a világon. Annak érdekében, hogy a jövőben is megőrizzük, csökkentettük a folyamatos áradások kockázatát és az ásatás stabilitását fenyegető veszélyeket.
„Három év intenzív munka után a herculaneumi ásatások ősi strandjának fejlesztése, és a korábban a strand által elfoglalt terület vízelvezetése és feltöltése révén a látogatók lehetőséget kapnak arra, hogy szabadon bejussanak a teljes területre" – tette hozzá.
A Pompeji közelében fekvő Herculaneum városát a Vezúv kitörése után három méteres vulkáni hamutakaró borította. A feltételezések szerint több mint 1000 ember halt meg a kitörést követően.
A strandot eredetileg az 1980-as és 1990-es évek között fedezték fel, amikor a város lakóinak csontvázaira bukkantak egy ásatás során - írta meg a Mirror.
2021-ben Herculaneum az „utolsó szökevény” felfedezését követően lett ismert – ugyanis egy 40 év körüli férfi csontvázát találtak itt, akiről azt feltételezték, hogy egy értékes tárgyakat tartalmazó táskával próbált a tenger felé menekülni. Az „utolsó szökevényen” kívül cserjéket, gyökereket, mennyezetrészeket, csónakokat és kidőlt fákat is találtak a parton.
A kitörés idején a láva hőmérséklete 400 fok felett volt, sebessége pedig 80 km/h lehetett. A Vezúvról származó vulkáni hamu ekkor beborította a holttestek maradványait, és konzerválta őket abban a helyzetben, amelyben a halál pillanatában voltak.