A híres Horvátországból származó Festetics család leszármazottja - akik még II. Mátyástól kaptak nemesi címert -, gróf Festetics Antal kezdte meg a kastély építését még 1810 és 1815 között. A híres és elismert építészt Pollack Mihályt bízta meg a kastély építésével, aki a Magyar Nemzeti Múzeumot is tervezte, így nem meglepő, hogy néhol hasonlóságot fedezhetünk fel az épületek között.
A kastély építtetőjének szándéka szerint a kor legnagyobb és legkorszerűbb birtokközpontját kellett létrehozni.
Pollack egy egyemeletes, alagsoros, U alakú épületet tervezett, amely hazánk egyik legkorábbi klasszicista műremeke lett. Az épület mindkét oldalán dór oszlopok tartotta portikusz emelkedik ki a homlokzat síkjából. A szokástól eltérően a két mellékszárny által bezárt északnyugati főbejárat felőli a kisebb, míg a privát terek felőli oldalon található a látványosabb oszlopsor - írja a nöf.
Festetics Andor fia, Sándor gróf az 1920-as évek elején felújította a kastélyt a belső terek klasszicista formavilága ekkor kezdett igazán kirajzolódni. 1944-ben azonban elhagyta a kastélyt a család, ugyanis német hadikórházként szolgált, majd '45-től egészen 1996-ig gyermekotthonként funkcionált.
A kastélyt a magyarországi szabadkőművesség titkos központjaként emlegetik, mivel több mint egy évszázadon át a kastély falai között őrizték a hazai szabadkőművesek titkos levéltárát, s az építtető, Festetics Antal maga is szabadkőműves volt - írja a Wikipédia.
A 2022-ben felújított kastély emeletén még egy interaktív beavatási szertartás is látható, vizuális és audió effektekkel gazdagítva. A kiállítási koncepció magáról a szabadkőműves mozgalomról ad teljes képet, bemutatva az angliai kezdeteket, a szabadkőművesség különböző jellegzetességeit Európa és a világ egyes részein.
A filmben a dégi Festetics-kastélyban forgatták azt a jelenetet ahol Jennifer Lawrence megtanult csábítani a színész Charlotte Rampling fagyos tekintete alatt. Lawrence kémét ugyanis a filmben arra képezik ki, hogy a szexualitásával csaljon ki információkat az ellenségből, azonban beleszeret Edgertonba, és azt fontolgatja, kettős ügynöknek áll. A filmbéli orosz havas táj közepén álló épület pedig szintén a dégi Festetics-kastély, ami előtt szállt ki fekete autójából a színésznő. Emellett egy magyar filmnek, a Kincsemnek is otthont adott az impozáns épület.
A kert ma legismertebb épületét, a Hollandi-házat a 19. század végén Festetics Pál építette, míg a szivattyúház, az antik forrás, a rózsaliget és a kőkert a dégi kastély utolsó urának, Festetics Sándornak (1882-1956) köszönhetőek. A kastélyt ugyanis Magyarország legnagyobb angolparkja öleli körül, melyben különleges ősi fák és növényritkaságok találhatóak, és akkora, mint a New York-i Central Park. A mesébe illő németalföldi stílusban épült vöröstéglás Hollandi ház – melyet 1891-ben emeltek – a Park tó szigetén áll.
A két kilométer hosszú tórendszert több sziget is körülveszi, ebből az egyik szigeten építették fel a hollandi házat, amely azért épülhetett, mert a tüdőbeteg grófné itt próbálta magát gyógyítani. A földszinten Svájcból hozott teheneket tartottak, mert úgy gondolták, hogy a friss tehéntej és az ammónia tartalmú levegő meggyógyítja majd a beteg grófnőt. A szigetet eredetileg dróton áthúzható csónakon lehetett csak megközelíteni – így szállították a grófnőnek az élelmiszert. Ma már fahídon lehet átsétálni a szigetre.
A nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében hazai és uniós forrásokból összesen 3361 milliárd forintot fordítottak a beruházásra.
A kastély turisztikai célú fejlesztése keretében elkészült a főépület nagy részének felújítása, a park és az abban található több melléképület
megújítása, valamint a közműrendszer korszerűsítése, továbbá kiállítótereket, múzeum-shopot és kávézót alakítottak ki. A kivitelezési munkálatokhoz restaurátori és belsőépítészeti munka is kapcsolódott.
A kastély földszinti tárlatán a Festetics család mindennapi életét, érdeklődési körét és történelmi szerepvállalását ismerhetik meg a látogatók.
A botanikai szalonban ízelítő látható a korabeli természettudományos ismeretekből, bepillantás nyerhető Kossuth Lajos eredeti herbáriumszekrényének fiókjaiba, egy interaktív, négyévszakos terepasztal segítségével pedig megismerhető a kert története.
A könyvtárszobában építészeti stílusbemutató, a díszteremben grófi életképe látható, de a 20. század eleji háló- és fürdőszoba, grófnői empire szalon, "kertszoba", valamint korhű dolgozószoba is várja a látogatókat az épületben, ahol külön fejezet foglalkozik a kastély 1945 utáni sorsával és az abban létrehozott gyermekotthon történetével.
A megújult műemléképület és az angolpark nemcsak a kikapcsolódásra vágyókat, de a különleges rendezvényhelyszínt keresőket is várja.