Mióta rendezik meg itthon is a Nagy Testvér-díjat? Hogyan sikerült megszerezniük a hazai szervezés jogát? (noscow)
- 2001-ben rendezték meg az elsőt, és 2001 februárjában Székely Ivánon keresztül kaptuk meg a díjkiadás jogát a Privacy Internationaltől.
Miként vélekednek Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos tevékenységéről? Csak az inkriminált nyilatkozatával érdemelte ki a díjat? (bumbi)
- Nem mi minősítettük Péterfalvi Attila működését, hanem az internetezők, mert ő a közönségdíjat kapta meg. A zsűrinek csak az volt a szerepe, hogy megszűrte az interneten keresztül jövő jelöléseket. Az indoklás szerint egyébként nem csak ez az egy nyilatkozata volt, amiért megkapta a díjat, hanem hasonló nyilatkozataival együtt tesz rosszat a privacy hazai megítélésének - véleményünk szerint. Végül is majdnem mindenki arra számított, hogy a közönségdíjat a szoftverszabadalom fogja elvinni, ami úgy gondoljuk, hogy valamennyire jelzi, akik itt véleményt nyilvánítottak, mit tartanak a privacyvel kapcsolatban fontosnak.
Péterfalvi Attilán kívül átvette-e más a citromdíjat? Külföldön át szokták venni a kétes értekű elismerést? (otto)
- Magyarországon ő az első, aki átvette a citromdíjat, külföldön egyszer egy Microsoft-alkalmazott is megtette ezt. Egyszer pedig egy nagy cookie-zó cég a rákövetkezendő évben szponzorálta a díjátadón a süteményeket (!), szintén nem itthon. Nagyon örültünk annak, hogy most Péterfalvi Attila eljött, átvette a díjat, beszédet is mondott, és a díjátadó után ottmaradt beszélgetni az érdeklődőkkel.
Milyen szempontok alapján válogatják össze a hazai zsűrit? (kombo)
- Kezdetben a kuratórium olyan közszereplőket és személyiségeket kért föl, akikről úgy gondoltuk, hogy van affinitásuk a témához, érdekli őket, és a személyük többé-kevésbé hitelessé teszi a Nagy Testvér-díjat, de rögtön az elején is volt a társaságban jogász, akinek nagyjából ez a szakterülete. Mostanra a zsűri összetétele pontosan szándékainknak megfelelően egyre inkább szakmaivá vált, a területen foglalkozó szakemberekenk nem elhanyagolható része benne ül a zsűriben, de természetesen továbbra is vannak közszereplők.
Tervezi-e a Magyar Közlönykiadó, hogy a Nagy Testvér-díj nyomán változtat online regisztrációs rendjén? Kaptak-e másoktól pozitív vagy negatív visszajelzéseket? (olvaso)
- Nem tudjuk, sőt a közlönykiadó a megkeresésünkre se válaszolt - azt tudni kell, hogy a jelöltek listájának nyilvánosságra hozatala előtt a zsűri minden jelöltet megkeres azzal, hogy tegyen észrevételt, ha nem ért egyet a jelölés indokaival, mert például ténybeli tévedésen alapul. Ők ezt sem tették meg, nem tudjuk, mi lesz a sorsa a közlönyök online megtekintésének.
Tavaly valóban hackertámadás érte a szavazórendszert? Lehet-e erről tudni valamilyen részletet? (mongol)
- Igen, crackertámadásnak nevezném inkább. Nem magát a szervert, hanem csak a szavazáshoz használt programot. Mi úgy gondoljuk - de ez persze nem biztos -, hogy valaki azt az általunk elkövetett hibát használhatta ki, hogy az egyik fájlnak az írásjogát nem a legszigorúbbra állítottuk, hanem annál eggyel enyhébbre. Tehát nem csak az egyetlen program tudta írni a fájlt, ami írta az adatokat. Ez hiba volt, tanultunk belőle. Egyébként kaptunk egy levelet egy román ingyenes levelezőszolgáltatón kereszetül, melynek írója magyar nyelven azt állította, hogy ő éppen nagyon kattogtatott, amikor a rendszer összeomlott. Eredetileg szó volt arról, hogy feljelentést teszünk a rendőrségen emiatt, ettől azért álltunk el, mert túl bonyolult lett volna a dolog: mi Magyarországon vagyunk, a levél Romániából jött, a szerver pedig Ausztriában van.
Részt vett már valamelyikük egy külföldi díjkiosztón? Az miben tér el a hazaitól? (bomba)
- Több osztrák díjátadón voltunk, ők rendszerint egy nagyon népszerű alternatív szórakozóhelyen rendezik meg, ezer-ezerötszáz ember nézi végig az egészet, karneváli hangulat, akkora kivetítők, mint a szobának az egész fala, a díjátadó végén percekig megy a szponzorok listája. Tehát ott nagy show van, van úgy, hogy Nagy Testvér-zeneszámok versenyét is megrendezik, amelyekre népszerű együttesek nevezhetnek be. Ehhez képest a mi átadónk egy nagyon kicsi kávéházban van, főként a szűk szakma jön el, és nincsenek show-elemek.
Idén Székely Iván adatvédelmi szakértő kapta a pozitív díjukat. Honnan kellene őt ismernünk? (fabry)
- Ő maga is elmondta, hogy nem szerepel sokat, de akik adatvédelemmel foglalkoznak, azok tudják, hogy a magyarországi adatvédelmi kultúra meghonosításában ő a kezdetektől fogva az egyik legmeghatározóbb egyéniség volt. Jelenleg több felsőoktatási intézményben tanít, ő honosította meg pár éve hazánkban az adatvédelmi audit gyakorlatát, ami azt jelenti, hogy adatkezelők átvilágíttatják saját tevékenységüket egy igen speciális, a személyes adatok védelme szempontjából. Valóban egy szűk kör ismeri, de számukra ő tényleg olyan meghatározó személyiség, aki megérdemli ezt a pozitív díjat.
Mivel foglalkoznak a civil életben? Nem félnek internetezés közben? (panadol)
- Galántai Zoltán tudománytörténész a civil életben és viszonylag megbízható Linuxot használ, viszonylag megbízható tűzfallal és nagyon szigorú beállításokkal. Szabó Máté pedig jogász és adatvédelmi szakértő, inkább mások adatait félti és védi, a sajátjaira olyan nagy gondot nem fordít, hogy féljen internetezés közben. Kérünk mindenkit, hogy jövőre is kísérje figyelemmel a magyarországi Nagy Testvér-díj eseményeit: a www.nagytestverdij.hu címen lehet tájékozódni, itt vannak elérhetőségek is.