Dr. Schaff Zsuzsa: A patológus egyben bíró is

Vágólapra másolva!
Dr. Schaff Zsuzsa, a Semmelweis Egyetem II. sz. Patológiai Intézetének igazgatója nagyra becsüli a hivatástudatból keményen dolgozó orvosokat, és elítéli azokat, akik nem tesznek meg mindent a betegekért. A Vendégszobában a vírusfertőzések nyomán kialakuló rákfajtákról mondott el mindent, amire az olvasók kíváncsiak voltak.
Vágólapra másolva!

A Semmelweis egyetem tanára vagyok, a patológia professzora, ami annyit jelent, hogy elsősorban diagnosztikus szakember. Fő területem a daganatok diagnosztikája és ezen belül a vírusok szerepe a daganatok kialakulásában: erről szólt az előadásom is a Mindentudás Egyetemén. Főleg a májgyulladást okozó hepatitisvírusok és a májrák kapcsolatával, illetve a nemi úton átvihető ún. humán papillóma vírusok és a méhnyakrák, valamint a nemi szervek környékén előforduló daganatokkal foglalkoztam.

Milyen előjelei lehetnek egy daganat kialakulásának? (silver28)
- Nehéz megmondani, mert minden daganatféleségre különböző korai jelek hívhatják fel a figyelmet. Például a vastagbélrákra az esetleges vérzés, a tüdőrákra a tartós köhécselés, nyálkatermelés, a gyomorrákra a hasi fájdalom stb. Gyakran azonban a daganatoknak nincs korai jelük, és amikor a tünetek jelentkeznek, a daganat már előrehaladott állapotban van. Ezért annyira lényeges a szűrés, azaz arra törekedni, hogy tünetmentes állapotban próbáljuk a rák előtti állapotokat vagy korai daganatokat kiszűrni. Ilyen pl. a jól ismert méhnyakrák-szűrés, melyet nőgyógyász végez citológiai mintavétellel. Egy eszközzel kikenik a hüvelyváladékot egy üveglemezre, és mikroszkóposan vizsgálják. Így meg lehet állapítani, hogy fennáll-e egy korai daganatos elváltozás. Ugyanez vonatkozik pl. tüdőrákgyanú vagy korai tüdőrák esetén a köpet sejtvizsgálatára, vagy pl. a gyomor esetében gasztroszkópos, azaz gyomortükrözéses vizsgálattal lehet ilyen korai stádiumú daganatokat is felismerni.

Kutyaharapás által a véráramba került vírus (prion) okozhat rákot? [tamasmuller]
- Szeretném hangsúlyozni, hogy a kutyaharapás a veszettség vírusát viheti át elsősorban, ami nem rákkeltő. A prion, amit ön zárójelben megjegyzett, nem kutyaharapással terjed, hanem fertőzött szövet elfogyasztásával. Például Új-Guineában a kannibáloknál vált ismertté, hogy az agyszövet elfogyasztása ezt a prion-betegséget továbbvitte. A juhok között elterjedt ún. súrló kór ugyancsak prion-betegség, Angliában pedig gyakori a "mad cow" betegség, amely valószínűleg ugyancsak fertőzött tápanyag útján került a marhákba. Emberi megfelelője is ismeretes ennek a fertőzésnek, de szerencsére igen ritka megbetegedés. A kutyák harapása jelenlegi tudásunk szerint ezt a bizonyos priont nem viszi át, és daganatot semmiképpen sem okoz.

Hogyan alakul ki a sarcoidosis? (nem bizti, hogy jól írtam le...) [beejja]
- Jól írta le, a sarcoidosis egy úgynevezett granulómával vagy granulómákkal, azaz kis gyulladásos csomókkal járó megbetegedés. Az okát sajnos nem tudjuk. Több fertőző kórokozónak a szerepe merült fel, így pl. a tuberculosis bacillus egyes formáinak a szerepe, azonban ez még a mai napig sem bizonyított egyértelműen. Az ún. autoimmun mechanizmus is felmerül, azaz amikor túlérzékenység révén saját maga ellen fordul a szervezet, és így váltja ki ezt a bizonyos elhúzódó, a tuberculosishoz nagymértékben hasonló megbetegedést.

Ha a normálistól elütő állagú, átlátszó zselészerű anyagot találok a beteg spermájában, az mitől lehet? [negyedéves]
- Bevallom, ezt nem tudom. Azt javaslom, hogy urológiai szakorvos bevonásával laboratóriumban nézzék meg. Többféle magyarázata lehet, célszerű mikroszkópos vizsgálatot végezni az ok kiderítésére.

Miért nő a daganatos betegségek száma? [farkas-barkas]

Fotó: Pályi Zsófia


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!